Paramilitarne bojówki twierdzą, że zestrzeliły rosyjski samolot

Źródło:
PAP
Konflikt w Sudanie (wideo archiwalne)
Konflikt w Sudanie (wideo archiwalne) Reuters Archiwum
wideo 2/3
Konflikt w Sudanie (wideo archiwalne) Reuters Archiwum

Sudańskie paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) twierdzą, że zestrzeliły rosyjski samolot transportowy w północnym Darfurze. Zdarzenie bada ambasada Rosji w Sudanie. Na pokładzie samolotu mogli być rosyjscy najemnicy.

Będące w stanie wojny z armią sudańską RSF zakomunikowały, że zestrzeliły "zagraniczny samolot wojskowy", który był wsparciem dla sudańskiej armii.

Paramilitarna grupa stwierdziła, że samolot zrzucał bomby beczkowe na cywilów. "Wszyscy zagraniczni najemnicy na pokładzie samolotu zostali wyeliminowani podczas operacji" - napisano w komunikacie.

Nagrania z telefonu komórkowego, zamieszczone w mediach społecznościowych, pokazują bojowników RSF wśród szczątków płonącego wraku. Bojownicy mówią, że zestrzelili samolot rakietą ziemia-powietrze.

Na nagraniach widać również dokumenty tożsamości, najprawdopodobniej należące do osób na pokładzie, m.in. rosyjski paszport. Według innych dokumentów, widocznych na filmach, zestrzelony samolot to rosyjski Ił-76.

Rosyjskie i irańskie interesy w cieniu konfliktu

Walki między Sudańskimi Siłami Zbrojnymi (SAF) a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) zaczęły się 15 kwietnia 2023 r. O ile dla dowódców SAF – Abdela Fattaha Burhana - i RSF – Mohameda Hamdana Dagalo - konflikt ten jest walką o władzę, o tyle dla krajów dostarczających Sudanowi broń jest to okazja do realizacji własnych interesów.

Rosja zainteresowana jest sudańskimi kopalniami złota i obiecanym przez Dagalo portem nad Morzem Czerwonym, Port Sudan, w którym zamierza ulokować bazę swojej marynarki wojennej.

Bazą nad Morzem Czerwonym, przez które przechodzi ponad 12 proc. światowej żeglugi, zainteresowany jest również Iran, który dostarcza do Sudanu swoje drony Mohajer-6.

W trwającej od blisko półtora roku wojnie zginęło już ponad 20 tys. osób, a według agencji ONZ ds. uchodźców ponad siedem milionów Sudańczyków zostało wewnętrznie przesiedlonych, kolejne dwa miliony znalazły schronienie w sąsiednich krajach. W Sudanie, który niegdyś był dostawcą żywności dla dużej części Afryki, połowa ponad 25-milionowej populacji zmaga się z głodem.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock