Świat

Stena Impero opuścił irańskie wody

Świat


Pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero, który od lipca był przetrzymywany przez Iran, opuścił irańskie wody terytorialne - podał jego szwedzki armator. Wcześniej statek wyszedł z portu Bandar Abbas nad cieśniną Ormuz.

Statek wypłynął na wody międzynarodowe i kieruje się do Dubaju. Wszyscy członkowie załogi "są bezpieczni i w dobrych nastrojach" - podał armator Stena Bulk.

W środę ministerstwo spraw zagranicznych Iranu przekazało, że tego dnia zniesiono nakaz zatrzymania Steny Impero z zastrzeżeniem, że śledztwo w sprawie statku jest w toku.

Tankowiec Stena ImperoStena Bulk

Tankowiec przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną

Pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero został przejęty 19 lipca przez irańską Gwardię Rewolucyjną na wodach międzynarodowych w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Ocenia się, że przejęcie Steny Impero było odwetem za zatrzymanie 4 lipca przez Brytyjczyków irańskiego tankowca Grace 1 u wybrzeży Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię, czemu Teheran zaprzecza. Ten ostatni statek został zwolniony w sierpniu.

Mająca w najwęższym miejscu 33 kilometry cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

Cieśnina OrmuzPAP

Autor: ads/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stena Bulk

Tagi:
Raporty: