Świat

Spada liczba zwolenników Lizbony

Świat


Najnowszy sondaż dotyczący poparcia dla Traktatu Lizbońskiego pokazuje, że ZA jest 55 proc. Irlandczyków. Do referendum został niespełna tydzień, a poparcie spada: jeszcze dwa tygodnie temu było o 7 punktów procentowych wyższe.

Poparcie dla Traktatu Lizbońskiego wyraża 55 proc. Irlandczyków, przeciwnych ratyfikacji jest 27 proc. - wynika z sondażu agencji badań rynkowych Red C dla irlandzkiego tygodnika "Sunday Business Post".

Jest gorzej

Według ankiety, poparcie dla traktatu spadło wśród irlandzkich wyborców o siedem punktów procentowych w porównaniu z wynikiem sondażu sprzed dwóch tygodni. Przeciwnicy traktatu zyskali z kolei cztery punkty procentowe.

Odsetek niezdecydowanych wzrósł o trzy punkty procentowe do 18 proc. i - jak zaznacza agencja Reutera - jest on znacznie mniejszy niż przed zeszłorocznym referendum, w którym Irlandczycy odrzucili Traktat Lizboński.

Sondaż dla "Sunday Business Post" przeprowadzono na grupie tysiąca wyborców w dniach 21-23 września.

Irlandczycy pójdą na referendum w sprawie przyjęcia Traktatu Lizbońskiego w piątek, 2 października. W poprzednim referendum 12 czerwca 2008 roku traktat został odrzucony większością 53,4 proc.

Źródło: PAP, lex.pl