Świat

Jedyna kobieta na czele natowskiej armii

Świat


Na czele słoweńskiej armii stanie generał Alenka Ermenc. 55-latka oficjalnie przejmie stanowisko po dotychczasowym szefie sztabu generalnego generale Alanie Gederze. Stanie się tym samym jedyną kobietą na czele sił zbrojnych państw NATO.

- Na świecie obserwujemy pogarszającą się sytuacje bezpieczeństwa i nawet jeśli Słowenia nie jest bezpośrednio narażona na agresję, to musimy poprawić bezpieczeństwo militarne możliwie jak najszybciej - napisało we wtorkowym komunikacie po ogłoszeniu decyzji biuro prezydenta Słowenii Botura Pahora.

Alenka Ermenc rozpoczęła karierę wojskową w 1991 roku, kiedy Słowenia wybiła się na niepodległość w wyniku wojny dziesięciodniowej.

Wykształcenie zdobyła na londyńskim Royal College of Defence Studies oraz King's College. W międzynarodowej operacji KFOR w Kosowie służyła jako szef departamentu personelu w kwaterze głównej.

16 listopada 2018 został awansowana do rangi generała majora (odpowiednik polskiego generała dywizji), a od środy stanie na czele armii.

- Mam nadzieję, że generał Ermenc poprawi sytuację naszej armii - powiedział prezydent Słowenii Pahor.

Słoweńska armia liczy niecałe 8 tysiąca żołnierzy zawodowych i 8 tysięcy rezerwistów. Według rankingu Global Firepower stanowi 92 siłę na świecie. W 2018 roku słoweńska brygada nie zaliczyła natowskich ćwiczeń badających gotowość bojowych poszczególnych krajów.

Alenka Ermenc nowym szefem sztabu Słowenii slovenskavojska.si

Autor: ft\mtom / Źródło: BBC, slovenskavojska.si, Global Firepower

Źródło zdjęcia głównego: slovenskavojska.si