Świat

Słowacja ma dość pomagania Grecji. "Cierpliwość się wyczerpuje"

Świat


- Cierpliwość słowackiej opinii publicznej do ratowania Grecji i innych zadłużonych państw jest na wyczerpaniu - stwierdził premier Robert Fico. Polityk przestrzegł na konferencji w Berlinie, że o ile korzystające z pomocy kraje nie będą same podejmować aktywnych działań, to Słowacja może zawetować udzielanie im pomocy.

Na konferencji prasowej po rozmowach z niemiecką kanclerz Angelą Merkel Fico powiedział, że wskutek ewentualnej plajty Grecji gospodarka słowacka może skurczyć się o 4 proc. Jednak kontynuacja pomocy finansowej dla tego kraju i innych zadłużonych państw eurolandu jest możliwa tylko w przypadku uzyskania gwarancji, iż będą one realizować reformy.

Biedni nie chcą ratować bogatszych

- Na Słowacji wielu ludzi żyje z emerytury w wysokości 280 euro miesięcznie albo z płacy na poziomie 400 euro. Tym ludziom bardzo trudno wytłumaczyć, dlaczego Słowacja miałaby brać udział w pomocy dla krajów, gdzie emerytury sięgają 2000 euro, a płace 3500 euro. Dlatego Słowacja nie będzie gotowa zagwarantować dalszego wsparcia, jeśli nie będziemy mieć gwarancji, że kraje, które otrzymują tę pomoc, nie odrobią swej pracy domowej. One też muszą zadeklarować, że są gotowe na przeprowadzenie reform - powiedział Fico. - Cierpliwość opinii publicznej jest na wyczerpaniu. Każdemu politykowi w strefie euro trudno będzie wytłumaczyć, że gotowi jesteśmy udostępnić jeszcze więcej pieniędzy - dodał.

Kraje na krawędzi W tym tygodniu do Grecji udaje się tzw. trojka, czyli misja ekspertów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby po raz pierwszy spotkać się z nowym rządem w Atenach, wyłonionym po wyborach z 17 czerwca. Trojka ma skontrolować stan realizacji reform, od których zależy kontynuacja pomocy finansowej dla zagrożonego plajtą kraju. Ale rząd premiera Antonisa Samarasa ma też nadzieję na złagodzenie uzgodnionego programu reform i oszczędności. Niemcy nie zgadzają się na zmianę warunków pomocy. Minister finansów niemieckiego landu Bawaria Markus Soeder ocenił, że Grecja powinna opuścić strefę euro, bo "ani nie chce ani nie może" przeprowadzić wymaganych reform i oszczędności. - Moim zdaniem należy przygotować scenariusz wyjścia Grecji ze strefy euro - powiedział Soeder w rozmowie z gazetą "Augsburger Allgemeine". Jego zdaniem ryzyko dla pozostałych krajów strefy euro byłoby do opanowania.

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP