Skazani za fotografowanie lotniskowca. "Sztuczki wrogów są przebiegłe"

globalsecurity.orgChiński lotniskowiec Liaoning to duma Chin

Dwóch obywateli Chin trafiło do więzienia za "sprzedawanie zdjęć lotniskowca zagranicznym szpiegom".

Według cytowanego przez CNN dziennika "Dalian Daily" mężczyźni o nazwiskach Han i Zhang zostali skazani na kolejno osiem i sześć lat więzienia na początku roku.

Z 30-letnim Hanem miał skontaktować się przez internet mężczyzna podający się za dziennikarza. Miał on skierować mężczyznę do pracy w bazie wojskowej, by robić tam zdjęcia telefonem komórkowym we "wrażliwych miejscach". Latem ubiegłego roku Han miał pojechać z Pekinu do Liaoning w północno-wschodnich Chinach, a później przekazał swojemu zleceniodawcy zdjęcia.

Drugi z mężczyzn 20-letni Zhang miał przesłać ponad 500 zdjęć pierwszego lotniskowca Liaoning. Odbiorcą miał być także mężczyzna podający za dziennikarza z zagranicznego magazynu.

"Chociaż sztuczki wrogów są przebiegłe, to są całkowicie do zapobieżenia" - pisze gazeta. Chińskie władze potwierdziły wyroki, lecz nie chciały ich komentować. Niektórzy komentatorzy kwestionują jednak prawdziwość zarzutów, podkreślając, że nawet sekretarz obrony USA mógł zwiedzać lotniskowiec i robić zdjęcia.

Chiny dysponują na razie jednym lotniskowcem. Liaoning, zbudowany jeszcze w czasach ZSRR, został zakupiony przez Chiny od Ukrainy w 1998 roku i zmodernizowany w chińskiej stoczni. Uważany jest za symbol ambicji Pekinu, by odgrywać większą rolę na arenie międzynarodowej, i jego wzrastającej potęgi militarnej.

Autor: kło / Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: globalsecurity.org

Pozostałe wiadomości