Świat

Sikorski wybiera się do Sankt Petersburga

Świat

Aktualizacja:
tvn24Sikorski i Ławrow spotkają się 10 czerwca?

Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Rosji spotkają się 10 czerwca w Sankt Petersburgu, by omówić bieżące problemy międzynarodowe - informuje rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Polskie MSZ potwierdza, że trwają przygotowania do spotkania.

- Podczas rozmów Radosław Sikorski, Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier zwrócą szczególną uwagę na rozwiązanie kryzysu na Ukrainie, zadania zmierzające do zakończenia rozlewu krwi i rozpoczęcie dialogu politycznego - powiedział rzecznik prawowy rosyjskiego resortu Aleksandr Łukaszewicz.

Ministrowie mają również "wymienić poglądy na temat realizacji różnych projektów współpracy trójstronnej, wypracowanych podczas poprzednich spotkań" - pisze agencja Rosbałt, cytując Łukaszewicza.

Rosyjskie MSZ poinformowało również w czwartek o spotkaniu zastępcy rosyjskiej dyplomacji Grigorija Karasina z ambasadorem RP w Moskwie Wojciechem Zajączkowskim. Jak podało ministerstwo na stronie internetowej, dyplomaci "omówili aktualne kwestie międzynarodowe, w tym sytuację na Ukrainie".

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski potwierdził, że trwają przygotowania do spotkania w Petersburgu.

Trójkąt Królewiecki

Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw spotykają się od 2011 roku. Omawiają zarówno kwestie polityki międzynarodowej, jak i współpracy regionalnej. Formuła tych rozmów nazywana jest Trójkątem Królewieckim. Poprzednie spotkania szefów dyplomacji Rosji, Niemiec i Polski odbyły się w maju 2011 roku w Kaliningradzie, w marcu 2012 roku w Berlinie i w maju 2013 roku w Warszawie. Podczas zeszłorocznego spotkania w stolicy Polski ministrowie m.in. zobowiązali się, że w ramach Rady NATO-Rosja będą nadal dążyć do utylizacji starej amunicji w Kaliningradzie.

Ławrow i Sikorski spotkali się 19 grudnia 2013 r. w Warszawie

Ministrowie zapewniali o przyjaznych relacjach tvn24

Autor: asz\mtom / Źródło: Rosbałt, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24