"Jedna z najbardziej niebezpiecznych sytuacji" w Kosowie. Serbski minister: jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

Autor:
ads
/ prpb
Źródło:
PAP

Szef serbskiej dyplomacji Ivica Daczić powiedział, że Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale "jest gotowa na każdy scenariusz". Komentował w ten sposób utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

- W każdym wypadku będziemy bronić naszego narodu. Mamy nadzieję, że do konieczności przeprowadzenia interwencji nie dojdzie - oświadczył Daczić, dodając, że obecna sytuacja w Kosowie "jest jedną z najbardziej niebezpiecznych".

Minister obrony Serbii Milosz Vuczević ocenił, że sytuacja w Kosowie "stała się dramatyczna, gdy albańscy politycy przejęli władzę nad czterema (zamieszkałymi w większości przez Serbów) gminami na północy Kosowa". - To nowy atak terrorystyczny przeprowadzony przez reżim Albina Kurtiego (premiera Kosowa) - dodał serbski polityk.

Napięcie na linii Serbia - Kosowo

Najważniejsza serbska partia w Kosowie, Serbska Lista, wezwała prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia do zawieszenia dialogu z władzami w Prisztinie dopóki wszyscy funkcjonariusze służb bezpieczeństwa Kosowa nie wycofają się z północy państwa i budynków władz lokalnych.

W piątek kosowska policja eskortowała do siedzib władz lokalnych trzech nowych burmistrzów miast z serbską większością, którzy zostali wybrani w wyborach zbojkotowanych przez Serbów. Objęciu stanowisk przeciwstawili się lokalni mieszkańcy. Doszło do starć z kosowską policją, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i bomb hukowych, spłonęło kilka samochodów, w tym radiowozy.

W sobotę sytuacja na północy Kosowa była spokojna - informowali dziennikarze Radia Wolna Europa.

Serbia i Kosowo PAP

Autor:ads / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości