Świat

Rosyjski kontenerowiec dryfuje u wybrzeży Kanady. Kapitan ranny

Świat

Reuters TVRosyjski kontenerowiec płynął prawdopodobnie z USA do Rosji

Ogromny rosyjski kontenerowiec z setkami ton oleju napędowegow zbiornikach dryfuje wzdłuż zachodniego wybrzeża Kanady - podały straż przybrzeżna tego kraju. Jednostka nie ma zasilania i jest zdana na porywisty wiatr. W jej kierunku wysłano śmigłowiec, który ma ewakuować rannego kapitana statku. Poza nim na pokładzie przebywa 10 innych Rosjan.

Informacje o dużych kłopotach rosyjskiej jednostki znajdującej się w tej chwili niedaleko wybrzeży archipelagu Wysp Królowej Charlotty (Haida Gwaii) dotarły do kanadyjskich służb w piątkowy poranek.

Rosjanie dryfują wzdłuż wybrzeży Kanady

Został nadany sygnał S.O.S. Z powodu złej pogody kanadyjskie jednostki przez cały dzień nie mogły jednak wypłynąć na otwarty ocean, by dotrzeć do 135-metrowego kolosa, ale wysłano helikopter zwiadowczy.

Załoga statku poinformowała, że ranny jest jego kapitan. Kanadyjczycy wysłali śmigłowiec ratunkowy, który ma podjąć próbę jego ewakuacji. Nie wiadomo, czy dotarł do celu.

Kanadyjskie media piszą, że ani straży przybrzeżnej, ani innym służbom nie udało się na razie ustalić z całą pewnością, w jakim kierunku płynął statek. Lokalny dziennik "Vancouver Sun" podaje, że jednostka najprawdopodobniej wypłynęła z jednego z portów w stanie Waszyngton w USA i zmierzała do Rosji. Nie wiadomo też, co jest przyczyną awarii na kontenerowcu.

Jednostka przemieszcza się wzdłuż wybrzeża Kanady, ale prognozy zapowiadają zmianę kierunku wiatru i możliwe jest, że zostanie ona zepchnięta w stronę lądu na wysokości stanu Kolumbia Brytyjska. W tej chwili znajduje się na wysokości Wysp Królowej Charlotty, w cieśninie Hecate.

"W tej chwili nie ma optymistycznych wieści. Nic nie wskazuje na to, że sytuację da się łatwo rozwiązać. Przygotowujemy się na najgorsze scenariusze" - powiedział cytowany przez "Vancouver Sun" Peter Lantin, prezydent małej społeczności plemienia Haida, które zamieszkuje archipelag Wysp Królowej Charlotty posiadający częściową autonomię w ramach Kanady.

Autor: adso//gak / Źródło: CBC News, Reuters, "Vancouver Sun"

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV