Rosjanie zadowoleni z Putina. Chcą go na kolejną kadencję


66 proc. Rosjan chciałoby, żeby Władimir Putin pozostał prezydentem Federacji Rosyjskiej również po 2018 roku, kiedy kończy się jego trzecia kadencja - wynika z sondażu przeprowadzonego przez rosyjski ośrodek socjologiczny "Fundusz Opinii Publicznej".

Dwie trzecie ankietowanych jest zadowolonych z pracy Władimira Putina jako prezydenta Rosji i chciałoby, aby pełnił swoją funkcję również po zakończeniu trzeciej kadencji w 2018 roku. 14 proc. ankietowanych wyraża przeciwstawną opinię.

Potęga kraju daje punkty

"Rosjanie tłumaczą swoje uwielbienie dla Władimira Władimirowicza Putina m.in. tym, że przywrócił Krym do Rosji i z sukcesem przeprowadził olimpiadę w Soczi. Ponadto oddzielną sprawą stała się właściwa, zdaniem Rosjan, postawa prezydenta w sprawie Ukrainy" - tłumaczy tabloid "Moskowskij Komsomolec". Ponadto dziennik odnotowuje, że zwiększył się odsetek Rosjan, którzy uważają, iż podczas trzeciej kadencji "Putin zdecydowanie lepiej radzi sobie z obowiązkami prezydenta, niż podczas pierwszych dwóch". Taką opinię wyraziło 55 proc. ankietowanych. W 2013 roku takie zdanie miało, zaledwie 16 proc. badanych.

Odpowiadając na pytanie o sfery życia, które pozytywnie zmieniły się dzięki prezydentowi, Rosjanie najczęściej wymieniali obronność i sukcesy w polityce zagranicznej.

"42 proc. respondentów uznało, że praca Władimira Putina pozytywnie wpłynęła na zmiany w polityce zagranicznej. Dwa lata temu takie zdanie miało zaledwie 27 proc. ankietowanych" - informuje "Moskowskij Komsomolec". To samo dotyczy obronności. "W 2012 roku 24 proc. ankietowanych uznawało, że wzmocnienie rosyjskiej armii to zasługa prezydenta, obecnie 49 proc. badanych uważa, że zwiększenie poziomu zdolności państwa do obrony to zasługa jego lidera" - donosi gazeta.

Badanie zostało przeprowadzone 15 czerwca w 43 podmiotach Federacji Rosyjskiej na grupie 1500 respondentów.

Autor: asz,mk//rzw/kwoj / Źródło: mk.ru

Pozostałe wiadomości