Rosjanie o swoim kraju: wzbudza strach

Wikipedia.org (GNU)Rosjanie są zdania, że ich kraj jest podziwiany

Prawie co czwarty Rosjanin myśli, że obywatele innych krajów boją się Rosji. Opinia ta jest szczególnie częsta wśród młodych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez związany z Kremlem ośrodek socjologiczny WCIOM na przełomie maja i czerwca.

11 proc. obywateli uważa, że inni podziwiają Rosję, a 10 proc. - że czują do niej sympatię. Tylko 2 proc. badanych sądzi, że Rosja jest lubiana za granicą - podała w czwartek agencja AFP. Według badania 31 proc. Rosjan widzi siłę swojego kraju przede wszystkim w armii, a 15 proc. - w polityce zagranicznej i autorytecie prezydenta Władimira Putina. Zdaniem 13 proc. respondentów Rosja zawdzięcza swój prestiż kulturze i tradycjom.

Wpływowa kultura

Wśród czynników, które wpływają na wizerunek kraju, 42 proc. badanych wymieniło organizowanie dużych imprez sportowych i konferencji międzynarodowych.

Działania rosyjskich polityków i dyplomatów podało 41 proc. ankietowanych, a 32 proc. - sposób przedstawiania przez media polityki wewnętrznej oraz uczestnictwo rosyjskiej armii w międzynarodowych operacjach na rzecz utrzymania pokoju.

Natomiast zdaniem 35 proc. respondentów na obraz Rosji za granicą największy wpływ ma kultura i Cerkiew.

Sondaż przeprowadzono w dniach 31 maja - 1 czerwca na grupie 1,6 tys. mieszkańców 160 rosyjskich miast i miejscowości.

Autor: MAC/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.org (GNU)

Pozostałe wiadomości