Świat

Rosja: Z Ukrainą normalnie nie będzie

Świat


Nie widzę perspektyw przywrócenia normalnych stosunków z Ukrainą pod rządami jej obecnych przywódców - oświadczył Dmitrij Miedwiediew po spotkaniu z Angelą Merkel. Niemiecka kanclerz przebywa w Rosji z krótką wizytą.

Jesteśmy zainteresowani inwestycjami. Powinny to jednak być inwestycje jakościowe, a nie dęte i spekulacyjne, obliczone tylko na spicie śmietanki Władimir Putin

Potępiamy te zabójstwa, podobnie jak strona rosyjska. Wiemy, jak duże znaczenie prezydent Rosji przywiązuje do przestrzegania praw człowieka. Ważne jest, aby sprawcy tych morderstw zostali pociągnięci do odpowiedzialności Angela Merkel

Rosyjski prezydent odmówił skomentowania odpowiedzi ukraińskiego prezydenta Wiktora Juszczenki na swoje niedawne posłanie. - Co miałem powiedzieć, to powiedziałem. Niech przeczytają jeszcze raz - oznajmił Miedwiediew.

O prawa człowieka

W czasie wspólnego z Miedwiediewem spotkania z dziennikarzami kanclerz Niemiec Angela Merkel publicznie wezwała władze Rosji do schwytania i osądzenia sprawców niedawnych zabójstw obrońców praw człowieka w Czeczenii. - Potępiamy te zabójstwa, podobnie jak strona rosyjska. Wiemy, jak duże znaczenie prezydent Rosji przywiązuje do przestrzegania praw człowieka. Ważne jest, aby sprawcy tych morderstw zostali pociągnięci do odpowiedzialności - oznajmiła.

Politycy zapowiedzieli również kontynuację przez oba wielkich wspólnych projektów gospodarczych - wśród nich budowę Gazociągu Północnego (Nord Stream).

Merkel i Miedwiediew rozmawiali też o innych wspólnych planach, m.in. o przejęciu przez nowych inwestorów z Rosji upadających stoczni Wadan w Wismarze i Rostocku-Warnemuende, zakup 55 proc. akcji koncernu Opel przez konsorcjum austriacko-kanadyjskiego koncernu Magna i rosyjskiego banku państwowego Sbierbank oraz wejście rosyjskich inwestorów do niemieckiego koncernu Infineon, jednego z największych w Europie producentów półprzewodników i mikroelektroniki.

- Jesteśmy zainteresowani inwestycjami. Powinny to jednak być inwestycje jakościowe, a nie dęte i spekulacyjne, obliczone tylko na spicie śmietanki - oświadczył prezydent Rosji.

Co podoba się pani kanclerz?

Niemiecka kanclerz potwierdziła, że wśród ofert na kupno akcji koncernu Opel jej rządowi najbardziej podoba się ta złożona przez konsorcjum austriacko-kanadyjskiego koncernu Magna i rosyjskiego banku państwowego Sbierbank.

- Magna w istocie rzeczy jest już koncernem samochodowym. Na rynku jest od dawna i orientuje się w sytuacji - mówiła Merkel. I dodała: - Jesteśmy przekonani, że Magna będzie zainteresowana rozwojem biznesu samochodowego, budową aut wspólnie z Oplem.

Rosja chwali Niemcy

Wcześniej, podczas powitania Dmitrij Miedwiediew nie szczędził Angeli Merkel ciepłych słów. Rosyjski przywódca mówił, że niemiecka gospodarka zaczęła się odradzać i podkreślił, że jest to wynik konsekwentnej pracy rządu Niemiec.

Przy tej okazji gospodarz Kremla zapewnił, że władze jego kraju również robią co w ich mocy, by wyprowadzić gospodarkę rosyjską z recesji.

Z kolei Angela Merkel wyraziła przekonanie, że Niemcy i Rosja powinny wykorzystać skutki kryzysu do rozwoju dwustronnych stosunków gospodarczych.

Źródło: PAP