Świat

Rosja wzmacnia Iran rakietami

Świat

TVN24Iran już niedługo będzie dysponował rosyjskimi rakietami S-300

Rosja przekaże Iranowi rakiety S-300 typu ziemia-powietrze na podstawie kontraktu podpisanego kilka lat temu - podały w środę irańskie media. Termin realizacji umowy nie został ujawniony.

- Zgodnie z podpisanym z Rosją w przeszłości kontraktem system rakietowy ziemia-powietrze S-300 zostanie dostarczony Iranowi w najbliższym czasie - powiedział minister obrony i logistyki sił zbrojnych Iranu Mustafa Mohammad Nadżar.

Jak podała rosyjska agencja Interfax, kontrakt na rakiety S-300, podpisany kilka lat temu, przewiduje dostarczenie kilkudziesięciu rakiet. Nie podano dlaczego doszło do zwłoki w realizacji umowy.

Rakiety S-300 mają zasięg do 150 km i osiągają pułap 27 km. Rosjanie utrzymują, że są one lepsze od amerykańskich rakiet Patriot.

Rosja wcześniej zrealizowała kontrakt na dostawy do Iranu rakiet przeciwlotniczych Tor-M1, dostarczając w końcu grudnia zeszłego roku ostatnią partię tych pocisków. Rakiety Tor-M1 przekazano w ramach kontraktu o wartości 700 mln dolarów, krytykowanego przez USA i Izrael, które obawiają się, że Iran może użyć pocisków przeciw swoim sąsiadom.

USA zaniepokojone

Tymczasem USA zabiegają o nałożenie przez ONZ kolejnych sankcji na Iran, który nie chce zrezygnować ze swego programu atomowego.

Chociaż według raportu amerykańskiego wywiadu władze w Teheranie zawiesiły w 2003 roku program produkcji broni jądrowej, to wciąż trwają prace nad wzbogacaniem uranu, który może służyć jako materiał rozszczepialny do produkcji bomb jądrowych.

17 grudnia Rosja poinformowało o dostarczeniu pierwszej partii paliwa jądrowego do elektrowni atomowej w Buszerze, na południu Iranu. Moskwa i Waszyngton uważają, że dostarczenie paliwa powinno odwieść Teheran od wzbogacania uranu.

ŁOs

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: