Rosja: ws. Korei zachowajcie spokój

Świat

TVN24Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow

Rosja wezwała do zachowania spokoju oraz "zrównoważonego podejścia i ostrożności" w czasie rozmów w Rady Bezpieczeństwa. RB zbierze się w niedzielę w trybie pilnym, by dyskutować o wystrzeleniu przez Phenian rakiety dalekiego zasięgu Taepodong-2.

"Szef rosyjskiego MSZ rozmawiał o tym m.in. podczas rozmowy telefonicznej z południowokoreańskim ministrem spraw handlu i spraw zagranicznych Ju Miung Hwanem.

Wzywam Koreę Północną do zaprzestania takich prowokacyjnych działań i do natychmiastowego respektowania moratorium dotyczącego wystrzeliwania wszelkich rakiet dalekiego zasięgu. szef NATO Jaap de Hoop Scheffer

Ogólne potępienie

Wcześniej wystrzelenie Koreańskiej rakiety potępił prezydent USA Barack Obama. Podkreślił, że działania Phenianu wymagają reakcji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wspólną deklarację ws. Korei przyjęto też na szczycie USA-UE w Pradze.

W ostrych słowach na temat próby Phenianu wypowiedział się odchodzący niedługo szef NATO Jaap de Hoop Scheffer. - Wystrzelenie to pogłębi jedynie wątpliwości dotyczące roli Korei Północnej w regionie i poza nim oraz skomplikuje rozmowy sześciostronne - skomentował. - Wzywam Koreę Północną do zaprzestania takich prowokacyjnych działań i do natychmiastowego respektowania moratorium dotyczącego wystrzeliwania wszelkich rakiet dalekiego zasięgu - dodał.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24