Świat

Rosja nie sprzeda Iranowi rakiet

Świat

Aktualizacja:
TVN24Rosyjski system rakietowy S-300 nie trafi do Iranu

Rosja nie planuje sprzedaży Iranowi przeciwlotniczego kompleksu rakietowego S-300 - poinformowała w piątek rosyjska agencja rządowa. To dementi słów irańskiego ministra obrony i logistyki, który informował w środę, że Rosja zgodziła się sprzedać system.

Mustafa Mohammad Nadżar wyjaśniał wówczas, że Iran otrzyma od Rosji rakiety S-300 typu ziemia-powietrze na podstawie kontraktu podpisanego kilka lat temu. - Termin realizacji umowy zostanie podany później - dodał irański minister.

- Sprawa zaopatrzenia Iranu w przeciwlotnicze systemy rakietowe S-300, którą poruszają media, nie stoi na porządku dziennym, nie jest rozważana i nie jest dyskutowana obecnie z Irańczykami - podała teraz na swej stronie internetowej rosyjska Federalna Służba ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej.

Rosja wcześniej zrealizowała kontrakt na dostawy do Iranu rakiet przeciwlotniczych Tor-M1, dostarczając w końcu grudnia zeszłego roku ostatnią partię tych pocisków. Rakiety Tor-M1 dostarczono w ramach kontraktu o wartości 700 mln dolarów, krytykowanego przez USA i Izrael, które obawiają się, że Iran może użyć pocisków przeciw swoim sąsiadom.

Rosyjskie dostawy paliwa atomowego

Irański program atomowy budzi obawy m.in. USA i Izraela (TVN24) TVN24

Rosja dostarczyła do Iranu kolejną partię paliwa atomowego, przeznaczonego dla budowanej przez Rosjan irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze - podała w piątek irańska agencja prasowa IRNA. Agencja cytuje wiceprzewodniczącego Organizacji ds. Energii Atomowej Iranu Ahmada Fajjazbaksza, który podał, że druga partia rosyjskiego paliwa nuklearnego dotarła do Iranu w piątek. Pierwszą otrzymano 20 grudnia, ostatnia na dotrzeć do Buszeru w lutym 2008 roku.

Rosyjskie władze zgodziły się na dostawy dopiero po przekazaniu przez Iran dodatkowych pisemnych gwarancji, iż paliwo nuklearne do elektrowni będzie wykorzystywane do celów cywilnych.

Rosja buduje elektrownię w Buszerze od wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Prace odraczano wielokrotnie, tłumacząc przerwy względami technicznymi. W październiku rosyjski pierwszy wicepremier Siergiej Iwanow zapowiedział, że elektrownia w Buszerze będzie działać pod ścisłą kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Kwestia irańskiego programu nuklearnego od dawna wywołuje niepokój. Niektóre państwa zachodnie (w tym USA) oskarżają Iran, że jego program jądrowy ma na celu budowę bomby atomowej. Teheran odpiera zarzuty, twierdząc, że jego celem jest pokojowe wykorzystywanie energii jądrowej.

jak

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: