Rosyjski urząd oskarża BBC o umieszczenie w serwisie "koncepcji organizacji terrorystycznych"

Świat


Rosyjski państwowy regulator Roskomnadzor znalazł na stronie rosyjskiej redakcji BBC materiały "przekazujące ideologiczne koncepcje międzynarodowych organizacji terrorystycznych". Urząd poinformował o tym na swojej stronie internetowej.

Roskomnadzor (służba nadzoru w sferze łączności) poinformował w czwartek w komunikacie, że wśród znalezionych w trakcie kontroli materiałów o takim charakterze są m.in. cytaty z wypowiedziami kalifa tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego.

"Jest przeprowadzana ekspertyza sprawdzająca, czy materiały te odpowiadają normom rosyjskiego ustawodawstwa antyekstremistycznego" – podkreślono w komunikacie.

Działania odwetowe

Roskomnadzor rozpoczął kontrolę kanału telewizyjnego BBC World News odbieranego na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz wydania internetowego BBC pod koniec grudnia.

Urząd poinformował na swojej stronie internetowej, że kontrola ma związek z działaniami w Wielkiej Brytanii wobec rosyjskiej telewizji RT.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśniał wcześniej, że czynności Roskomnadzoru można uważać za reakcję na działania, które brytyjski regulator Ofcom podjął wobec telewizji RT. Oświadczył, że nagromadziło się wiele pytań wobec BBC, dotyczących - jak to ujął - "tendencyjnego informowania o tych czy innych wydarzeniach".

Brytyjski regulator mediów Ofcom zarzucił stacji RT nieobiektywne relacjonowanie wydarzeń na Ukrainie, w Syrii, a także w sprawie próby otrucia w Anglii byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala. Ofcom ocenił, że w siedmiu programach RT dopuściła się naruszeń zasady obiektywności i niezaangażowania. Rosyjska stacja może zostać ukarana grzywną lub nawet pozbawiona licencji.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP