Kolejny proces Nawalnego. Ma zapłacić "kucharzowi Putina" pół miliona rubli

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Pozew nazywanego przez media "kucharzem Putina" biznesmena Jewgienija Prigożyna wobec Aleksieja Nawalnego został w piątek częściowo uwzględniony przez sąd w Moskwie. Rosyjski opozycjonista ma mu zapłacić pół miliona rubli (ponad 25 tysięcy złotych).

Szczegóły pozwu nie są znane, ale sprawa miała dotyczyć naruszenia dóbr osobistych. O wyroku poinformował portal MBCh Media, powołując się na służby prasowe sądu dzielnicy Lublino w Moskwie. Współpracownik Aleksieja Nawalnego, prawnik Wiaczesław Gimadi, zapowiedział, że adwokaci złożą apelację.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wcześniej Jewgienij Prigożyn, nazywany przez media "kucharzem (prezydenta Rosji Władimira - red.) Putina", wraz ze związanymi z nim firmami złożył w sądach kilka pozwów przeciwko Nawalnemu i osobom z założonej przez opozycjonistę Fundacji Walki z Korupcją (FBK).

W październiku jedna z firm biznesmena oznajmiła, że składa pozew z powodu tweeta, w którym Nawalny nazwał Prigożyna "złodziejaszkiem". Nie jest jasne, czy piątkowy wyrok związany jest z tym pozwem.

Prigożyn a firma Moskiewski Uczeń

Jesienią zeszłego roku sąd arbitrażowy podtrzymał decyzję sądu niższej instancji w procesie, który wytoczyła Nawalnemu i FBK firma Moskiewski Uczeń. Zgodnie z tą decyzją Nawalny, działaczka FBK - prawniczka Lubow Sobol oraz sama FBK mają zapłacić 88 milionów rubli (około 4,5 miliona złotych) tej firmie, dostarczającej jedzenie do stołówek szkolnych. Nawalny zapowiedział likwidację FBK z powodu wysokości tych roszczeń.

CZYTAJ TAKŻE: Jadłospis Nawalnego: śniadanie - kasza, obiad - kasza, kolacja - kasza. Opozycjonista radzi, jak suszyć suchary >>>

Media wiążą Moskiewskiego Ucznia z Prigożynem. Przedsiębiorca nazywany jest "kucharzem Putina", ponieważ jego firmy świadczyły usługi cateringowe dla Kremla. FBK w materiałach na temat Moskiewskiego Ucznia utrzymywała, że firma nie przestrzega wymogów sanitarnych, fałszuje dokumenty i dostarcza złej jakości żywność do szkół i przedszkoli.

Nawalny w lutym 2021 roku został skierowany do odbywania kary pozbawienia wolności z powodu "odwieszenia" wyroku, na który był przed laty skazany w zawieszeniu.

Wyrok więzienia w sprawie karnej wobec uczestnika protestów w obronie Nawalnego

Tymczasem w związku ze styczniowymi demonstracjami w obronie opozycjonisty zapadł w Rosji drugi wyrok w sprawie karnej wobec uczestnika tych protestów. Mieszkaniec miasta Radużny, Witalij Timofiejenko, który został oskarżony o zaatakowanie policjanta, otrzymał karę trzech lat pozbawienia wolności.

To najsurowszy dotąd wyrok - wcześniej inny uczestnik protestów został skazany na prace przymusowe.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: