Świat

Rodzina Pinocheta idzie za kratki

Świat


W czwartek sąd w Santiago nakazał aresztowanie żony i pięciorga dzieci zmarłego w zeszłym roku chilijskiego dyktatora generała Augusto Pinocheta. Znaleźli się w grupie 23 osób podejrzanych o korupcję.

Sędzia Carlos Cerda, oprócz najbliższych Pinocheta, nakazał też osadzenie w areszcie kilku emerytowanych funkcjonariuszy wojskowych z czasów dyktatury generała. W uzasadnieniu powiedział, że istnieją poważne przesłanki, iż wszyscy - również rodzina - dokonali nadużyć funduszy budżetowych w latach 1973-1990.

Policja poinformowała, że kilkoro podejrzanych już zatrzymano. Wśród nich znalazła się wdowa po Pinochecie Lucia Hiriart oraz dwójka ich dzieci, a także długoletnia osobista sekretarka dyktatora Monica Ananias i jeden z jego adwokatów Ambrosio Rodriguez.

Generał Augusto Pinochet zmarł 10 grudnia 2006 w wieku 91 lat. Chilijczycy spierają się o ocenę okresu, w którym stał na czele państwa. Dyktator doszedł do władzy w 1973 r. jako przywódca wojskowego puczu, który obalił skrajnie lewicowego prezydenta Salvadora Allende. Jak się szacuje, ofiarą funkcjonującej przez 17 lat wojskowej dyktatury padło około 3 tys. ludzi, przeszło 28 tys. było torturowanych, a ok. 300 tys. Chilijczyków wyemigrowało z kraju.

Zmarłego dyktatora oskarżano również o przestępstwa finansowe - unikanie płacenia podatków oraz posiadanie wielomilionowych kont w zagranicznych bankach.

mwr

Źródło: PAP