"Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość"

Świat

Aktualizacja:
tvn24Rada Konferencji Episkopatów Europy w Mińsku

O roli chrześcijaństwa w tożsamości europejskiej przypomnieli w Mińsku przedstawiciele Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) podczas swojego dorocznego zgromadzenia plenarnego. W przesłaniu końcowym biskupi zapewnili: "Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość".

W białoruskim Mińsku w niedzielę wieczorem zakończyło się doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W wydarzeniu - trwało ono od środy - uczestniczyli duchowni z 45 krajów. Polski Episkopat reprezentował w CCEE arcybiskup Stanisław Gądecki, który jest jednym z wiceprzewodniczących rady.

"Kościół kocha Europę"

W przesłaniu końcowym rady przedstawiciele episkopatu zapewnili: "Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość: Europa jest nie tylko pewną ziemią, ale też pewnym zadaniem duchowym".

Biskupi podkreślając rolę chrześcijaństwa w tożsamości europejskiej, zaznaczyli jednocześnie naglącą konieczność obecności we współczesnym świecie żywych świadków Ewangelii. Informację o zakończeniu CCEE przesłali przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski.

"Ewangelia Jezusa jest odwiecznym źródłem historii europejskiej, jej kultury humanistycznej, demokracji, praw i obowiązków człowieka. Tak jak jest też ich najpewniejszą gwarancją" – podkreślili w przesłaniu europejscy biskupi.

Przedstawiciele Episkopatów zapewnili, że "wierzą w nieustanny proces pojednania, który jest nie tylko częścią historii, ale życia, i który prowadzi do poszanowania i docenienia różnych tradycji i religii, gdzie nie będzie żadnego ekstremizmu".

Biskupi, zwracając uwagę na wzajemną odpowiedzialność, zachęcili, by podejmować wspólne wysiłki wobec budzącego obawy zjawiska migracji.

Czekając na Synod Kościoła

Zgromadzeni przedstawiciele Episkopatów wezwali również do silnego sprzeciwu wobec sekularyzmu (świeckości), który, ich zdaniem, umacnia zalążki indywidualizmu i może rodzić samotność.

"Ponadto wiadomo, że otwartość na życie – na każdym jego etapie – jest wskaźnikiem nadziei, a wskaźnik przyrostu naturalnego jest najlepszym znakiem stanu zdrowia społeczeństwa" - napisano w przesłaniu końcowym.

Przygotowując się do zbliżającego się Synodu Kościoła, biskupi pochylili się nad sytuacja młodzieży. "Kościół mocno wierzy w młodzież, otacza ją szacunkiem i zaufaniem" – zapewnili w przesłaniu.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy. Przewodniczącym rady jest kard. Angelo Bagnasco z Włoch.

Kościół dzieli, choć łączytvn24

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24