Świat

Putin zapowiada rehabilitację Tatarów krymskich

Świat


Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w poniedziałek, że podpisał dekret w sprawie rehabilitacji Tatarów krymskich i innych mniejszości etnicznych, które były represjonowane w czasach stalinowskich.

- Podpisałem dekret, mający na celu rehabilitację Tatarów krymskich, ludności ormiańskiej, Niemców, Greków - wszystkich tych, którzy wycierpieli się w czasie stalinowskich represji - powiedział Putin na spotkaniu Rady Państwa, organu przy prezydencie skupiającego szefów regionów. Putin zapowiedział wcześniej, że poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych. Deklarację taką złożył, podejmując na początku kwietnia w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy prezydenta Tatarstanu, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, Rustama Minnichanowa, który w ubiegłym miesiącu trzykrotnie odwiedził Krym, oderwany przez Rosję od Ukrainy. To Minnichanow zaproponował objęcie Tatarów krymskich uchwaloną 26 kwietnia 1991 roku ustawą.

Tatarzy zbojkotowali referendum

Większość Tatarów krymskich, stanowiących 12-15 proc. ludności liczącego 2 mln mieszkańców Krymu, zbojkotowała marcowe referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.

Tatarów deportowano z Krymu w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą. Na półwysep pozwolono im wrócić dopiero w połowie lat 80. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie. Ustawa o rehabilitacji narodów represjonowanych uznaje deportację narodów pod rządami Józefa Stalina za akt oszczerstwa i ludobójstwa. Daje represjonowanym narodom prawo do odbudowy dawnych jednostek narodowo-państwowych, a także uzyskania odszkodowania za krzywdy wyrządzone przez państwo.

Tatarzy przeciwni rosyjskim działaniomtvn24

Autor: kg//kdj / Źródło: PAP

Raporty: