Cheerleaderki, koledzy z sankcjami, siedem goli i puchar. Putin świętuje 63. urodziny


Władimir Putin kończy dziś 63 lata. W ubiegłym roku rosyjski prezydent spędzał swoje urodziny w syberyjskiej tajdze, tym razem postanowił wybrać się do Soczi, gdzie rozegrał mecz hokejowy.

Ukochanym sportem Władimira Putina jest judo, które trenuje od dzieciństwa. W ostatnim czasie bardzo chętnie pokazuje się również na lodzie i bierze udział w meczach hokeja. Prezydent nauczył się grać dopiero kilka lat temu, a przeciwnicy rosyjskiego przywódcy kpią z jego umiejętności i zarzucają mu, że inni zawodnicy robią wszystko, by pozwolić mu strzelić gola.

Mecz rozegrany w swoje 63. urodziny Putin z pewnością może zaliczyć do udanych. Goli strzelił aż siedem, a jego drużyna, w której u boku prezydenta pojawiły się m.in. takie gwiazdy rosyjskiego hokeja jak Wiaczesław Fietisow czy Paweł Bure, wygrała 15-10. W meczu wystąpili też m.in. minister obrony Siergiej Szojgu czy bliscy przyjaciele Putina, oligarchowie Giennadij Timczenko czy Arkadij Rotenberg, obaj objęci sankcjami Zachodu po aneksji Krymu. Mecz na żywo transmitowała rosyjska telewizja.

Po zakończeniu rozgrywki Putin odebrał puchar w imieniu zwycięskiej drużyny oraz medal za wkład w promocję i rozwój hokeju w Rosji.

63. urodziny Władimira Putina
63. urodziny Władimira Putina TVN24 Biznes i Świat

Hokejowa rozgrywka to jednak nie jedyna aktywność rosyjskiego prezydenta tego dnia. Rano spotkał się z ministrem obrony Siergiejem Szojgu, z którym rozmawiał na temat rosyjskich ataków w Syrii.

Wystawa i mecz

W Moskwie trwa tymczasem wystawa zorganizowana przez grupę osób skupionych wokół strony internetowej zrzeszającej zwolenników rosyjskiego prezydenta. Jak twierdzą organizatorzy, prace nadesłane zostały z całego świata. Ze stu wybrano podobno 28 najlepszych. Na wszystkich pracach widnieje Władimir Putin oczami zwolenników z różnych stron świata: jako Robin Hood, Konfucjusz, Dziadek Mróz, De Gaulle, Pele (z piłką z twarzą Baracka Obamy), Thor czy Che Guevara.

Wystawę w Moskwie odwiedził Andrzej Zaucha
Wystawę w Moskwie odwiedził Andrzej Zaucha TVN24 Biznes i Świat

Urodziny Putina świętowano także w Groznym, gdzie rozegrano uroczysty mecz piłki nożnej. Organizatorzy przygotowali m.in. ogromny, przykrywający boisko baner, na którym napisano "Najlepszy prezydent. Wszystkiego najlepszego".

Autor: kg\mtom / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, ENEX, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości