Przeżyła 17 dni pod gruzami. "Powiedziała tylko: och, mój brat"


19-letnia Reshma Begum przeżyła 17 dni pod gruzami zawalonej fabryki w Bangladeszu. Dochodzi teraz do siebie w szpitalu. - Zobaczyłem siostrę i udało mi się z nią porozmawiać. Powiedziała tylko: och, mój brat. Wtedy zacząłem głośno płakać - mówi brat dziewczyny.

- Stałem przed sklepem i oglądałem telewizję. Właśnie pokazywali, jak ratownicy znaleźli Reshmę żywą i próbowali ją uratować. Natychmiast ruszyłem na miejsce i zobaczyłem, jak ratownicy wydobywali moją siostrę spod gruzów, a później karetka zabrała ją do szpitala - opowiada brat Reshmy, Zahidul.

Jak dodał, rozmawiał już z siostrą, chociaż młoda kobieta nadal jest w poważnym stanie. Jest bardzo odwodniona, ale lekarze mówią, że jej nerki i pozostałe organy pracują prawidłowo.

Stracili już nadzieję

Odnalezienie żywej osoby ponad dwa tygodnie od zawalenia się budynku zaskoczyło ratowników, którzy wydobyli spod gruzów już ponad tysiąc ciał.

- Byliśmy niemal pewni, że nie ma już tam nikogo żywego, ale znaleźliśmy Reshmę - powiedział szef służb ratowniczych Hasan Suhrawardy. Jak dodał, podczas akcji ratowniczej, w czasie której trzeba było użyć piły i wiertarek, rozmawiał z młodą kobietą. - Spytałem: jak się czujesz? Powiedziała, że dobrze i że czeka na ratunek - przyznał. Powiedział również, że 19-latka bardzo szybko dochodzi do siebie w szpitalu. Miała ze sobą cztery małe paczki ciastek i butelkę wody.

Relację z wydobycia kobiety spod gruzów dwa dni temu telewizja nadawała na żywo. Gdy udało się wydostać ją na powierzchnię, zgromadzony przy gruzowisku tłum zaczął wiwatować.

Pracowała w zawalonej fabryce niecały miesiąc

Historia Reshmy jest typowa - dziewczyna ze wsi przeprowadziła się wraz z rodziną na przedmieścia stolicy, Dhaki, w poszukiwaniu pracy w przemyśle tekstylnym, który gwarantuje w miarę stałe zatrudnienie i pensję. W Bangladeszu ubrania szyją m.in. Walmart, Tesco i H&M.

Po znalezieniu pracy Reshma wyszła za mąż, ale wkrótce opuściła go, ponieważ zabierał jej zarobione pieniądze. W kwietniu tego roku kobieta znalazła nową pracę jako szwaczka w New Wave Bottoms. W zawalonym budynku pracowała niecały miesiąc.

Katastrofa budowlana w Dhace to najgorsza w historii katastrofa w przemyśle tekstylnym.

Autor: jk\mtom / Źródło: Reuters TV

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP