Świat

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie współpracownika Macrona

Świat


Francuska prokuratura finansowa umorzyła śledztwo, które dotyczyło Alexisa Kohlera - obecnie sekretarza generalnego w kancelarii prezydenta Emmanuela Macrona. Był on podejrzany o konflikt interesów z powodu związków z włosko-szwajcarskim holdingiem żeglugowym MSC.

Po roku dochodzenia analiza zgromadzonych danych nie pozwala na postawienie zarzutów przestępstw, o które początkowo podejrzewano Kohlera - podała w czwartek Krajowa Prokuratura Finansowa (PNF).

Śledztwo wszczęto w czerwcu 2018 roku, gdy w mediach pojawiły się publikacje o możliwym konflikcie interesów, w jaki miałby być uwikłany Kohler, gdy w latach 2010-2012 pełnił funkcję przedstawiciela Agencji Udziałów Państwa (APE) w radzie dyrektorów spółki stoczniowej STX France. Konflikt ten miał dotyczyć jego związków rodzinnych z MSC - ważnym klientem STX France, której właścicielem jest w ponad jednej trzeciej państwo.

Skargę na Kohlera złożyła organizacja antykorupcyjna Anticor, zarzucając mu, że jako urzędnik państwowy dopuścił się nielegalnego wywieranie wpływu i złamania przepisów dotyczących konfliktu interesów.

Prokuratura uznała jednak, że nie ma podstaw, by postawić mu zarzuty.

Autor: kb//mtom / Źródło: PAP