Prezes Trybunału Sprawiedliwości UE: debata o TK nie jest czymś nowym w Europie

Prezes TS UE: spór o Trybunał nie jest czymś nowym w Europie
Prezes TS UE: spór o Trybunał nie jest czymś nowym w Europie
TVN24 BiS
Koean Lenaerts rozmawiał z TVN24 BiSTVN24 BiS

- Często politycy są bardzo niezadowoleni z wyroków trybunałów konstytucyjnych. Jednego dnia mówią w telewizji, że wyrok im się nie podoba, ale nazajutrz stosują się do wyroku, bo tak to się dzieje w państwach opartych o rządy prawa - mówi w rozmowie z TVN24 BiS prezes Trybunału Sprawiedliwości UE Koen Lenaerts.

Prezes Trybunału Sprawiedliwości UE odwiedzi Polskę w dniach 2-4 czerwca br. przy okazji spotkania Europejskiej Sieci Sądowniczej, które w tym roku odbędzie się w Warszawie. Koen Lenaerts spotka się z sędziami Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, sądów apelacyjnych, a także z sędziami Trybunału Konstytucyjnego.

- Polska jest jest kluczowym graczem w UE i dlatego Polska ma obowiązki, które wykraczają daleko poza granice. Nowoczesne państwo musi być oparte na trzech podstawowych zasadach, na trójkącie - demokracja - rządy prawa - poszanowanie praw podstawowych. To są prawa zapisane w traktatach UE. Trybunał Konstytucyjny w Polsce jest bardzo ważny dla Polski, ale też jest bardzo ważny dla całej Unii Europejskiej - mówił w rozmowie z korespondentem TVN24 BiS Maciejem Sokołowskim.

"TK jest bardzo ważny dla Polski, ale też jest bardzo ważny dla całej UE"
"TK jest bardzo ważny dla Polski, ale też jest bardzo ważny dla całej UE"TVN24 BiS

Lenaerts podkreślał, że cały system sądownictwa UE polega na niezależności sądownictwa od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

- To podstawa prawa konstytucyjnego, trójpodział władzy oraz to, że sędziowie są po to, aby bronić mniejszości przed zwykłą większością pięćdziesiąt plus jeden. Tak samo jest w Niemczech, nie można mówić o niemieckiej demokracji gdyby nie trybunał konstytucyjny całkowicie niezależny w rozpatrywaniu swoich spraw - powiedział.

"Cały system sądownictwa UE polega na niezależności sądów" (nagranie z 2016 roku)
"Cały system sądownictwa UE polega na niezależności sądów" (nagranie z 2016 roku)TVN24 BiS

Spory o trybunały nie tylko w Polsce

Lenaerts przyznał, że choć spory wokół wyroków trybunałów konstytucyjnych nie są na świecie niczym rzadkim, orzeczenia te są - i muszą być - respektowane. - To nie jest nowa debata, nie pojawia się tylko w Polsce, często politycy są bardzo niezadowoleni z wyroków trybunałów konstytucyjnych. Jednego dnia mówią w telewizji, że wyrok im się nie podoba, ale nazajutrz stosują się do wyroku, bo tak to się dzieje w państwach opartych o rządy prawa - komentował Lenaerts.

- Zawsze są jakieś ustawy, które regulują działanie trybunałów konstytucyjnych, to nie jest problem. Potrzebujemy przepisów, które określają tryb pracy, skład sądu, większości podejmujące decyzje, ale - i to jest istotne - przepisy powinny określać pracę sądu, ale nie mogą go blokować, wywracać do góry nogami, tak, że trybunał staje się przedłużeniem jednej władzy. Tego robić nie wolno. Dlatego w wielu państwach przepisy o pracy sądu może zmieniać tylko specjalna większość dwóch trzecich lub trzech czwartych, tak by nie doszło do porwania trybunału i oddania go w ręce władzy - podkreślał.

Trybunał Sprawiedliwości UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej to instytucja sądownicza UE z siedzibą w Luksemburgu. Jego zadanie to zapewnienie przestrzegania prawa UE przez państwa członkowskie.

W jego skład wchodzi 28 sędziów delegowanych przez państwa członkowskie. Polskę reprezentuje od 2009 roku prof. Marek Safjan, były prezes TK. Od 2015 roku na jego czele stoi Belg Koen Lenaerts.

Autor: kło//gak / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty: