Świat

Premier Tusk u Franciszka. Papież obdarowany polskimi przysmakami

Świat

Premier Tusk u Franciszka. Papież obdarowany polskimi przysmakami
tvn24Premier wraz z małżonką w Watykanie

Papież Franciszek w poniedziałek przed południem przyjął w Watykanie na prywatnej audiencji premiera Donalda Tuska wraz z małżonką Małgorzatą. Spotkanie trwało ponad 20 minut, w tym połowę zajęła prywatna rozmowa papieża z premierem.

Szefowi rządu towarzyszyli m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka, ministrowie w kancelarii premiera: Jacek Cichocki, Paweł Graś, Igor Ostachowicz i minister ds. europejskich Piotr Serafin. Tłumaczem spotkania papieża Franciszka był współpracownik Jana Pawła II i Benedykta XVI, ks. prałat Paweł Ptasznik. Była to pierwsza audiencja polskiego premiera u papieża Franciszka. Całe spotkanie trwało ponad 20 minut, z czego ponad 10 minut to była prywatna rozmowa Franciszka i Donalda Tuska.

Premier otrzymał od papieża pamiątkowy długopis, a członkowie polskiej delegacji - pamiątkowe medale z okazji drugiego roku pontyfikatu Franciszka. Szef polskiego rządu ofiarował papieżowi m.in. zestaw ceramiki ludowej, regionalną polską żywność i monetę wydaną przez NBP z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

Po spotkaniu z papieżem, Tusk rozmawiał z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.

Tusk ma się także spotkać z szefem włoskiego rządu Matteo Renzim. Po południu jest zaplanowana wspólna konferencja prasowa.

Premier przyjechał do Włoch w piątek. Uczestniczył w uroczystościach na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino, potem złożył kwiaty na grobie papieża Jana Pawła II.

Powitanie premiera Tuska
Powitanie premiera Tuskatvn24

Autor: MAC//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: