Świat

"Potrzebna jest koalicja całego wolnego świata przeciwko terrorystom"

Świat

[object Object]
Posiedzenie w centrum antyterrorystycznym ABWRMF FM
wideo 2/20

Przykład paryski jest bardzo klasyczny, może powtórzyć się w innych krajach - stwierdził w RMF FM szef MSZ Grzegorz Schetyna. Zapewnił, że Polska jest bezpieczna, ale "podobnie jak inne kraje musi być przygotowana do wojny". - To jest konflikt nienawiści z wolnością - oświadczył minister.

Schetyna przypomniał, że ze Stanów Zjednoczonych czy Izraela płynęły informacje, iż dżihadyści mogą planować zamachy w Europie Zachodniej.

- Terroryzm nie jest regionalny, nie jest miejscowy. To jest zagrożenie globalne - powiedział minister. - To jest rzecz bardzo poważna i tu potrzebna jest koalicja całego wolnego świata przeciwko terroryzmowi i przeciwko terrorystom. Tylko dobrze współpracując i angażując się w tę wojnę, można ją wygrać. Sprawa jest rzeczywiście poważna i dotyczy każdego z nas, każdego kraju.

Schetyna: Polska jest bezpieczna

Schetyna podkreślił, że Polska jest bezpieczna, ale nie może lekceważyć zagrożenia ze strony islamskich terrorystów. Dodał, że będzie apelował o większe zaangażowanie naszego kraju w międzynarodową walkę z terroryzmem.

- Rozmawiamy o tym, jak ta współpraca powinna być bardziej skuteczna, jeszcze lepsza niż jest dotychczas, żeby dawać gwarancję bezpieczeństwa Polsce i Polakom. Prowadzi te kwestie Ministerstwo Obrony Narodowej - powiedział Schetyna.

Kopacz: służby w podwyższonej gotowości

Szefowa rządu odebrała w piątek raporty od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, odpowiedzialnej za zabezpieczenie antyterrorystyczne kraju, oraz Agencji Wywiadu, odnośnie zagrożenia terrorystycznego Francji i Europy. Powiedziała dziennikarzom, że wydarzenia, które mają miejsce we Francji, "w żaden sposób nie zagrażają Polakom mieszkającym na terenie Polski".

Poinformowała, że polskie służby mundurowe prewencyjnie pracują w stanie podwyższonej gotowości. Jak dodała, informacje, które płyną z Francji, są przekazywane do Centrum Antyterrorystycznego.

Cała rozmowa z Grzegorzem Schetyną na stronie RMF FM

Autor: pk//rzw / Źródło: RMF FM

Raporty: