Polski MSZ: kategorycznie odradzamy podróże do Turcji

Świat


W związku z zamachem stanu w Turcji, który miał miejsce 15 lipca, Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza wszelkich podróży do tego kraju do czasu ustabilizowania sytuacji - powiedział w nocy z piątku na sobotę dyrektor Biura Rzecznika MSZ Rafał Sobczak.

CZYTAJ RELACJĘ Z WYDARZEŃ W TURCJI

Dodał, że "aktualnie wszystkie przejścia graniczne są zamknięte, w Ankarze trwają działania zbrojne, a brak jest oficjalnych informacji na temat sytuacji na pozostałym terytorium kraju". - Obywatelom polskim przebywającym aktualnie w Turcji zalecamy zachowanie najdalej idącej ostrożności, pozostanie w bezpiecznym miejscu, unikanie miejsc publicznych i wszelkich zgromadzeń. W związku z zaistniałą sytuacją mogą również pojawić się zakłócenia i przerwy w łączności telefonicznej i internetowej - powiedział Sobczak. Dodał, że MSZ prosi Polaków o przekazywanie informacji nt. swojej sytuacji do konsulów dyżurnych w Ambasadzie RP w Ankarze: (+90) 530 469 1261 oraz Konsulacie Generalnym RP w Stambule: (+90) 530 469 1881. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w środkach masowego przekazu oraz na stronach urzędów w Ankarze oraz Stambule, jak również dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

Kilkugodzinny pucz

Agencja Reutera podała w piątek wieczorem, że w stolicy Turcji - Ankarze - słychać było odgłosy strzelaniny, a nad miastem przelatywały wojskowe odrzutowce i śmigłowce. Telewizja NTV poinformowała, że premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, iż w kraju podjęto próbę wojskowego zamachu stanu. Kilkanaście minut później wojsko doniosło w oświadczeniu, że przejęło władzę w kraju.

Po kilku godzinach rząd w Ankarze poinformował, że sytuacja jest już pod kontrolą, a część żołnierzy, która brała udział w próbie zamachu stanu, została zatrzymana.

Autor: dln//rzw,mtom / Źródło: TVN24, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: