Świat

Policjant zabity przez zamachowców "był muzułmaninem"

Świat


Policjant, którego zabili na paryskiej ulicy sprawcy masakry w "Charlie Hebdo", był muzułmaninem, podają brytyjskie i amerykańskie media.

"Washington Post" pisze, że zabity policjant to Ahmed Merabet, 42-letni Francuz o arabskich korzeniach. Mężczyzna służył w paryskiej policji w XI dzielnicy. Miał żonę.

Gazeta podaje, że to jego egzekucję widać na filmie zamieszczonym w sieci krótko po ataku na redakcję. Funkcjonariusz został najpierw postrzelony i padł na chodnik. Świadkowie "Daily Mail" twierdzą, że policjant krzyknął do nich: "Chcecie mnie zabić?". Ci mieli odpowiedzieć: "Ok!". Jeden z napastników chwilę później podbiegł do leżącego policjanta i strzelił mu w głowę z bliskiej odległości.

Atak na francuski magazyn

W środowym ataku na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w Paryżu zginęło 12 osób. Trzej zamaskowani napastnicy wdarli się do redakcji i zastrzelili uczestników kolegium redakcyjnego, po czym zbiegli. Po ataku rozpoczęto poszukiwania sprawców, zidentyfikowanych przez policję jako 18-letni Hamyd Mourad oraz bracia Kouachi - 34-letni Said i 32-letni Cherif. Mourad w nocy oddał się w ręce policji. Twierdzi, że jest niewinny.

"Charlie Hebdo" opublikował w 2005 roku duńskie karykatury Mahometa, które wywołały wzburzenie w krajach islamskich. Jego satyra wymierzona była także w inne religie i w polityków.

[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: pk\mtom / Źródło: Washington Post, Daily Mail

Raporty: