Świat

"Polacy umrą". Mauzoleum z sercem Piłsudskiego sprofanowane

Świat

Aktualizacja:
To kolejny akt wandalizmu na wileńskim cmentarzu
tvn24To kolejny akt wandalizmu na cmentarzu

Antypolskie hasła oraz tekturowe pudło podpisane: "uwaga, bomba" - odkryto przy Mauzoleum Matki i Serca Syna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie na Litwie. Na plakacie, którym przykryto płytę grobu, umieszczono pogróżki wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego. Policja prowadzi dochodzenie.

Porządkowanie cmentarzaDELFI (Š.Mažeikos nuotr.)

Nieznani sprawcy na plakacie dużymi literami napisali (w oryginale w języku litewskim): "Tomaszewski, jeżeli nie przestaniesz szkodzić Litwie, twoje miejsce tu". Obok mauzoleum postawiono tekturowe pudło z napisem: "uwaga, bomba", "Polacy umrą". Zastępca komendanta policji okręgu wileńskiego Antoni Mikulski poinformował, że "w sprawie chuligańskiego czynu zostało wszczęto śledztwo". Tomaszewski nie chce komentować sprawy.

"Głupia, tania prowokacyjka"

W opinii prezesa Związku Polaków na Litwie Michała Mackiewicza, ten akt wandalizmu to "głupia, tania prowokacyjka".

- Nie każdemu jest w smak wchodzenie Polaków do rządu, jeżeli to nie zwykli chuliganie - komentował tę sprawę w TVN24. Mackiewicz zauważył, że wcześniej na grobie tym pojawiały się już rysunki i napisy, tym razem - pudło i plakat. Jego zdaniem, zdarzenie to nie ma "jakiegoś większego znaczenia". - Chodzi o to, by policja odnalazła tego, komu chce się tak zabawiać - dodał.

Chcą monitorigu. Miasto nie ma pieniędzy

To kolejny akt wandalizmu na płycie marszałka Piłsudskiego. W czerwcu płyta została pomazana farbą. Dotąd nie wykryto, kto to zrobił. Zdaniem przewodniczącej Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicji Klimaszewskiej "jedynym sposobem zapobieżenia podobnym czynom jest stały monitoring tego miejsca". - Zwracaliśmy się do władz miasta z prośbą o zamontowanie kamery, ale powiedziano nam, że nie ma na to pieniędzy - mówiła Kilmaszewska. Poinformowała, że ponownie wystąpi z taką prośbą.

Obawiają się kolejnych ataków wandali

Klimaszewska obawia się, że po wejściu Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) do koalicji rządzącej, w kraju nasilą się antypolskie nastroje. Jej zdaniem więcej będzie też aktów wandalizmu na wojskowym cmentarzu na Rossie, który ostatnio został odnowiony. W czasie prac renowacyjnych, które trwały od lipca na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, poszerzono alejkę, która prowadzi do grobu matki marszałka, uporządkowano alejki boczne, odrestaurowano mogiły polskich żołnierzy oraz wykonano konieczne prace budowlane, kamieniarskie, ziemne i elektryczne.

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu pl.delfi.lt

Autor: MON\mtom / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: DELFI (Š.Mažeikos nuotr.)