Świat

Płynęli na Lampedusę przepełnionymi łódkami. Uratowano ponad 250 imigrantów

Świat

ReutersImigranci próbowali dostać się na wyspę Lampedusa

We Włoszech uratowano ponad 250 nielegalnych imigrantów, którzy próbowali dotrzeć do sycylijskiej wyspy Lampedusa. Płynęli z Afryki przepełnionymi łodziami, którym w każdej chwili groziło zatonięcie.

Nielegalni imigranci usiłowali przedostać się na sycylijską Lampedusę. Zostali wyciągnięci przez służby z małych łódek, którymi płynęli aż z Afryki. W sumie uratowano ponad 250 osób. Teraz o losie imigrantów zadecydują włoscy urzędnicy.

Miejsce tragedii

Na Lampedusę przypływają nieustannie tysiące uciekinierów z całej Afryki. Władze Włoch z trudem radzą sobie z masowym napływem uchodźców i bezskutecznie od lat usiłują przekonać wszystkich europejskich partnerów, że to, co dzieje się u ich brzegów, dotyczy całego kontynentu i wymaga podjęcia wspólnych działań. W ostatnich latach część uciekinierów, przede wszystkim z Tunezji, odesłano do ich kraju. Organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch szacuje, że w 2011 roku podczas arabskiej wiosny, życie w czasie przeprawy przez Morze Śródziemne straciło około 1,5 tys. imigrantów chcących dotrzeć do Europy na starych, przeładowanych, źle wyposażonych i często zupełnie nieprzystosowanych do morskiej żeglugi statkach, łodziach, czy nawet tratwach - twierdzi HRW.

Autor: kde//kdj/zp / Źródło: Reuters,PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters