Pierwsze takie zdjęcia z WTC

Świat

Aktualizacja:
TVN24Pierwsza takie zdjęcia z WTC

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego po raz pierwszy udostępniła zdjęcia z akcji ratowniczej w World Trade Center sprzed 10 lat. Widać na nich m.in., jak strażacy wchodzą do budynku i pokazują do kamery gazetę z dnia największego zamachu terrorystycznego w historii.

W pewnym momencie dostrzegłem człowieka stojącego w oknie, po chwili skoczył, a z okna wyjrzały płomienie. Zamarłem. To wydawało mi się niewyobrażalne Rudy Giuliani

Data na niej przejdzie do historii - pod wieżami i w samolotach zginęło blisko 3000 osób. Tylko połowę udało się zidentyfikować.

Zbliżająca się rocznica to także okazja do wspomnień dla bohaterów tamtych dni, m.in. burmistrza Nowego Jorku Rudy'ego Giulianiego. - Policjanci cały czas przypominali, byśmy patrzyli do góry, uważali na spadające z wież kawałki gruzu. Więc zerkałem do góry i w pewnym momencie dostrzegłem człowieka stojącego w oknie, po chwili skoczył, a z okna wyjrzały płomienie. Zamarłem. To wydawało mi się niewyobrażalne - wspomina tamten dzień ówczesny burmistrz.

Żaden burmistrz nie stanął nigdy przed takim wyzwaniem. Przez następne 10 lat Giuliani kandydował na urząd prezydenta, czekały go problemy rodzinne i ciężka choroba nowotworowa. Ale gorszego niż 11 września dnia nie przeżył.

- Byłem zagubiony - przyznaje z kolei po 10 latach ówczesny prezydent George W. Bush w wywiadzie dla "National Geographic". To co usłyszał wówczas od swojego doradcy podczas zwykłej wizytacji w jednej z amerykańskich szkół, zmieniło bieg historii.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24