Świat

Pierwsze spięcie nowych Sudanów

Świat

WikipediaPort Sudan, kluczowe okno na świat dla obu Sudanów

Celnicy z Sudanu Północnego zatrzymali transport ropy z Sudanu Południowego z powodu niezapłaconego cła - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych w stolicy Sudanu Północnego Chartumie. Eksploatacja złóż ropy, jest jedyną nadzieją na rozwój ekonomiczny biednego Sudanu Południowego, dlatego eksport tego surowca ma kluczowe znacznie dla południa.

- Celnicy poprosili o uiszczenie opłat. Ostatnim razem cło zostało zapłacone, ale tym razem nie - powiedział rzecznik północy. Według niego, decyzja o zatrzymaniu została podjęta przez urząd celny i nie ma nic wspólnego z toczącymi się między oboma krajami rozmowami dotyczącymi podziału zysków z ropy.

Po uzyskaniu niepodległości dziewiątego lipca tego roku Sudanowi Południowemu przypadło w udziale 80 procent złóż ropy byłego zjednoczonego państwa. Południe nadal musi jednak polegać na rurociągach należących do Północy, by doprowadzić ropę do Port Sudan, portowego ośrodka w Sudanie Północnym.

Północny i Południowy Sudan nie osiągnęły jak dotąd kompromisu w sprawie opłat uiszczanych za transport ropy przez Północ. Surowiec ten jest kluczowy dla gospodarek obu państw.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia