Świat

Pierwsze małżeństwo gejów w Ameryce Łacińskiej

Świat

Aktualizacja:
sxc.huAgrentyńscy geje tryumfują

39-letni Alejandro Freyre i o dwa lata starszy Jose Maria Di Bello z Argentyny są pierwszymi homoseksualistami, którzy wezmą ślub w Ameryce Łacińskiej. Do ceremonii dojdzie w Buenos Aires, a jej termin para pozna w poniedziałek.

Freyre i Di Bello, po pokonaniu wszystkich przeszkód natury prawnej, zarejestrują się w poniedziałek w urzędzie stanu cywilnego, a ten wyznaczy datę ich ślubu.

Odmawianie ślubu niezgodne z konstytucją

Kilka dni temu sąd w Buenos orzekł, że stawianie jakichkolwiek przeszkód w zawieraniu małżeństw jednopłciowych jest niezgodne z konstytucją. Burmistrz argentyńskiej stolicy Mauricio Macri nie odwoływał się od orzeczenia, więc będzie ono obowiązywało na terenie całego miasta. - Ludzie mają prawo być szczęśliwi zgodnie z własnymi decyzjami - komentował swoje zachowanie Macri. - Musimy nauczyć się żyć w wolności, nie naruszając praw innych - dodał.

Teraz cały kraj?

Argentyński parlament zajmuje się obecnie debatą na temat takiej zmiany przepisów, aby podobne związki zalegalizować w całym kraju. Niektórzy politycy planują zastąpienie słów "małżeństwa mężczyzny i kobiety" sformułowaniem "osoby zawierające małżeństwo" w jednej z ustaw. W tej chwili w kilku argentyńskich miastach dopuszczalne są "związki cywilne", w których homoseksualiści nie mają jednak praw przysługujących zwykłym małżonkom.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu