Świat

Wyroki za śmierć byłej premier. Sąd: Musharraf jest zbiegiem

Świat


Pakistański sąd uznał w czwartek byłego prezydenta Perveza Musharrafa za zbiega w związku z zabójstwem byłej premier Benazir Bhutto w 2007 roku. Dwóch policjantów zostało skazanych na więzienie za niezapewnienie bezpieczeństwa Bhutto.

Sąd w Rawalpindi na północy Pakistanu orzekł, że Musharraf ucieka przed wymiarem sprawiedliwości. Zgodnie z prawem, jeżeli były prezydent powróci do Pakistanu, zostanie aresztowany i postawiony przed sądem. Sąd nakazał również konfiskatę jego majątku.

Śmierć Benazir Bhutto

Równolegle pakistański sąd skazał dwóch policjantów na 17 lat więzienia za niezapewnienie bezpieczeństwa Bhutto w 2007 roku. Pięć osób zostało uniewinnionych z powodu braku dowodów na zarzucane im powiązania z tablibami.

Bhutto, szefowa rządu Pakistanu w latach 1988-90 i 1993-96, została zamordowana 27 grudnia 2007 roku na wiecu politycznym Pakistańskiej Partii Ludowej w Rawalpindi w zamachu z użyciem broni palnej i ładunku wybuchowego. W ataku, którego dokonano dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, zginęło ok. 20 osób.

Oskarżyciele twierdzili, że Musharraf jako urzędujący wówczas prezydent nie zapewnił wystarczającego bezpieczeństwa Bhutto. Musharraf nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Jego rząd oskarżał o zamach pakistańskiego szefa talibów Baitullaha Mahsuda, który został zabity w amerykańskim ataku drona w 2009 roku.

Musharraf, przeciwko któremu toczy się kilka spraw sądowych, w tym o zdradę stanu, opuścił w marcu 2016 roku Pakistan. Jego wyjazd nastąpił nazajutrz po uchyleniu przez Sąd Najwyższy zakazu opuszczania kraju. Obecnie były prezydent mieszka w Londynie.

Autor: adso / Źródło: PAP