Świat

Pascha w Moskwie z Putinem i Miedwiediewem

Świat


Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w nocy z soboty na niedzielę odprawił nabożeństwo paschalne w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji. W liturgii uczestniczyło około 5 tys. osób.

Patriarcha Rusi Cyryl i Władimir PutinPAP/EPA

Wśród obecnych tradycyjnie byli przywódcy Rosji - prezydent Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew. Szefowi rządu towarzyszyła małżonka Swietłana. Gospodarz Kremla był bez żony. Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej złożył im życzenia świąteczne i podarował ozdobne jajka wielkanocne. Podczas uroczystości Cyryl przekazał wiernym Święty Ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, symbolizujący zmartwychwstanie Chrystusa. Według wiary prawosławnych, Święty Ogień samoistnie pojawia się na płycie Grobu Pańskiego w Wielką Sobotę. Określane jest to jako zstąpienie Świętego Ognia.

Zstąpienie Świętego Ognia

Do Moskwy Święty Ogień został przewieziony samolotem, wyczarterowanym przez Fundację Św. Andrzeja Apostoła, na której czele stoi prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin, bliski współpracownik Putina i były oficer KGB. Po raz pierwszy Święty Ogień został w ten sposób przetransportowany do Rosji w 1992 roku, po rozpadzie ZSRR. W swoim posłaniu paschalnym Cyryl zaapelował do wiernych, aby dzielili radość zmartwychwstania Pańskiego ze wszystkimi, którym brakuje ludzkiego ciepła. Przed uroczystościami w soborze Chrystusa Zbawiciela patriarcha odwiedził sześć innych moskiewskich cerkwi, gdzie poświęcił pokarmy przygotowane przez wiernych na wielkanocne śniadania.

Autor: adsz//gak / Źródło: PAP