Świat

"Współpraca Białorusi z NATO drepcze w miejscu"

Świat

Ćwiczenia białoruskich wojsk rakietowych
mil.byĆwiczenia białoruskich wojsk rakietowych. Nagranie archiwalne

W Mińsku trwa wizyta delegacji NATO, w czasie której odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Sił Zbrojnych Białorusi – poinformowało białoruskie Ministerstwo Obrony. Resort podał, że wizyta odbywa się w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.

Wizyta rozpoczęła się we wtorek i potrwa do piątku. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony w środowym komunikacie, wizyta przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywa się "zgodnie z indywidualnym programem partnerstwa i współpracy Białorusi i NATO na lata 2016-2017".

W jej trakcie odbędzie się doroczna narada z przedstawicielami białoruskiej armii dotycząca udziału Białorusi w procesie planowania i oceny sił w ramach natowskiego programu Partnerstwo dla Pokoju.

Znajomości i możliwość kontaktu

Partnerstwo dla Pokoju to program dla krajów nie będących członkami Sojuszu, który przewiduje między innymi współpracę na rzecz wzajemnej przejrzystości, wspólne manewry, możliwość wspólnego udziału w operacjach pokojowych.

Białoruś przystąpiła do programu w 1995 roku.

Jak ocenił białoruski ekspert do spraw wojskowości Alaksiej Alesin, udział Mińska w Partnerstwie dla Pokoju jest jednak od lat "uśpiony" i służy głównie podtrzymaniu kontaktów z zachodnimi strukturami wojskowymi.

- Z oczywistych względów, to znaczy wrogiej postawy Moskwy wobec Sojuszu i zaangażowania Mińska w ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym), współpraca Białorusi z NATO drepcze w miejscu i ma głównie formalny charakter – ocenił analityk. Dodał jednak, że już same "znajomości i możliwość kontaktu" pomiędzy armią białoruską i NATO mają duże znaczenie "w obecnych niespokojnych czasach".

Spotkanie szefów sztabów

W środę w Mińsku odbywa się spotkanie szefów sztabów generalnych armii państw ODKB, w czasie którego, jak podaje portal Biełorusskije Nowosti, omawiane są między innymi "wyzwania i zagrożenia w regionach zbiorowego bezpieczeństwa ODKB, organizacja obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w interesach ODKB i WNP".

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.mil.by

Tagi:
Raporty: