Świat

Papież wśród kwiatów zaapelował o pokój

Świat

Aktualizacja:

Papież wygłosił z balkonu bazyliki św. Piotra orędzie do 100 tysięcy wiernych. Zaapelował w nim o położenie kresu przelewowi krwi w Syrii, mówił też o Sudanie i konflikcie Palestyńsko-Izraelskim.

Papież w swoim orędziu mówił o sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Niech Zmartwychwstały Chrystus da nadzieję Bliskiemu Wschodowi, aby wszystkie grupy etniczne, kulturowe i religijne tego regionu współpracowały dla dobra wspólnego i poszanowania praw człowieka. Zwłaszcza w Syrii, niech nie będzie przelewu krwi i niech zostanie bezzwłocznie podjęta droga poszanowania, dialogu i pojednania, jak tego również pragnie wspólnota międzynarodowa.

Benedykt XVI apelował również do wspólnoty międzynarodowej o pomoc humanitarną dla uchodźców z Syrii. Wyraził również nadzieję na stabilność i rozwój w Iraku i wznowienie procesu pokojowego między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Nigeria, Sudan i Mali

Benedykt XVI modlił się za cierpiącą z powodu głodu ludność Rogu Afryki i jej pojednanie, o "siłę przebaczenia" w Sudanie i Sudanie Południowym. - Niech chwalebny Chrystus w przeżywającym trudne chwile polityczne Mali udzieli pokoju i stabilności. Nigerii, która w minionych miesiącach była terenem krwawych ataków terrorystycznych, niech wielkanocna radość da siły niezbędne do ponownego podjęcia budowy społeczeństwa pokojowego, szanującego wolność religijną swoich obywateli - wzywał papież.

Religijne przesłanie

Papież przypomniał wiernym, że spotkanie z Chrystusem zmienia życie i wyzwala. - Nie w sposób powierzchowny, chwilowy, ale wyzwala radykalnie, uzdrawia i przywraca nam godność - dodał. Podkreślił, że Chrystus jest nadzieją i pociechą dla wspólnot chrześcijańskich w szczególny sposób doświadczonych z powodu wiary przez dyskryminacje i prześladowania.

Urbi et Orbi

Po wygłoszeniu orędzia Benedykt XVI udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu, i złożył życzenia w 65 językach. Po polsku powiedział: "Chrystus zmartwychwstał".

Na niedzielne uroczystości przybyło do watykanu 100 tysięcy ludzi. Zgodnie z tradycją, wprowadzoną w 1985 roku, Plac świętego Piotra został ozdobiony ponad 40 tysiącami kwiatów od hodowców z Holandii. Były wśród nich lilie, róże, astry i gałązki japońskiej wiśni.

Źródło: PAP