Papież w Rio. Pierwsza zagraniczna pielgrzymka

Aktualizacja:

Światowe Dni Młodzieży są pierwszym celem zagranicznej podróży Franciszka. W poniedziałek papież przyleciał z Rzymu do Rio de Janeiro. Na lotnisku w brazylijskiej metropolii papieża powitała prezydent kraju Dilma Rousseff.

Oficjalna ceremonia powitania odbędzie się w pałacu Guanabara, siedzibie gubernatora miasta. Tam zaplanowano pierwsze przemówienie Franciszka w Brazylii.

Poprosił o modlitwę

W niedzielę podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie papież poprosił wiernych, by duchowo towarzyszyli mi w podróży. - Proszę was, byście towarzyszyli mi duchowo modlitwą w mojej pierwszej podróży apostolskiej, w którą wyruszę w poniedziałek - powiedział Franciszek.

Gdy na placu Świętego Piotra zobaczył transparent z napisem "Buon Viaggo" (szczęśliwej podróży), podziękował za te życzenia.

W przeciwieństwie do Jana Pawła II i Benedykta XVI, podczas długiej podróży nie odbędzie się tradycyjna konferencja prasowa na pokładzie. Wyjaśniono, że Franciszek spotka się z kilkudziesięcioma podróżującymi z nim dziennikarzami, ale nie będzie odpowiadał na pytania.

"Tydzień Młodzieży"

Papież mówiąc o Dniu Młodzieży 28 lipca oraz spotkaniach poprzedzających kulminacyjną mszę w Rio de Janeiro, Franciszek podkreślił: "Będą tam młodzi ludzie ze wszystkich stron świata. Myślę, że to spotkanie można nazwać Tygodniem Młodzieży". - Ci wszyscy, którzy przybędą do Rio, chcą usłyszeć głos Jezusa, słuchać go, zapytać: Panie, co mam robić w życiu, jaka jest droga dla mnie - wskazał. Papież dodał, że pytanie to powinni też zadać sobie wszyscy młodzi ludzie. - Zawierzmy wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, tak umiłowanej i czczonej w Brazylii, te pytania, zadawane przez młodzież, i ten nowy etap wielkiej pielgrzymki przez świat - powiedział Franciszek.

Pełna mobilizacja

Organizatorzy spodziewają się przybycia około 1,5 miliona uczestników Światowych Dni Młodzieży. Już w poniedziałek, w centrum Rio de Janeiro, dojdzie do pierwszego spotkania Franciszka z tłumami wiernych. Media podały, że liczba brazylijskich funkcjonariuszy tworzących kordon bezpieczeństwa wokół papieża wzrosła do 1500. Na straży porządku w mieście stać będzie ponad 30 tysięcy żołnierzy i policjantów.

- Nie zamierzamy mu niczego zabronić. Może nawet jeździć na rowerze, spacerować albo wsiąść do otwartego samochodu - wypowiedział się na temat bezpieczeństwa papieża podczas wizyty burmistrz Rio de Janeiro Eduardo Paes.

Później do wtorku włącznie papież będzie odpoczywać. Czas ten zapowiedziano w watykańskim programie jako pobyt prywatny. Franciszek zamieszka w diecezjalnym ośrodku Sumare. W tym samym pokoju, w którym zatrzymywał się również Jan Paweł II.

Liczne spotkania

Napięty program wizyty Franciszek będzie realizować od środy. Tego dnia pojedzie do sanktuarium maryjnego w Aparecida, gdzie odprawi mszę. Po powrocie do Rio de Janeiro odwiedzi szpital pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu, gdzie leczeni są między innymi młodzi narkomani i alkoholicy. W czwartek papież pobłogosławi flagi letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Rio de Janeiro w 2016 roku. Przy tej okazji ma spotkać się m. in. z legendarnym piłkarzem Pele. Odwiedzi następnie peryferyjną, ubogą dzielnicę (fawelę) Varginha. Po południu Franciszek przywita się na plaży Copacabana z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. W czwartek, jak na razie nieoficjalnie wiadomo, ma też dojść do jego osobnego spotkania z pielgrzymami z jego ojczystej Argentyny. W piątek Franciszek będzie spowiadał młodych ludzi oraz spotka się z kilkoma młodymi więźniami w Pałacu Arcybiskupim. Tam również odmówi modlitwę Anioł Pański, po której zje obiad z grupą 12 uczestników zlotu z różnych krajów. Dzień zakończy Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża na Copacabana. W sobotę Franciszek odprawi mszę z udziałem biskupów, przybyłych na Dni Młodzieży. Spotka się potem w Teatrze w Rio de Janeiro z przedstawicielami władz i życia politycznego Brazylii. Wieczorem na błoniach Guaratiba, gdzie mogą zmieścić się 2 miliony osób, Franciszek weźmie udział w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą, do której wygłosi przemówienie. Kulminacyjnym wydarzeniem Światowych Dni Młodzieży będzie niedzielna msza pod przewodnictwem papieża. Na jej zakończenie ogłosi on, gdzie odbędzie się następny zlot młodych katolików z całego świata. Wszystko wskazuje na to, że spotkanie to wyznaczy na 2016 rok w Krakowie.

Autor: lz/ktom//bgr/kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości