Papież na mszy Wigilii Paschalnej


Dziś jest święto naszej nadziei, otwórzmy się na nią - mówił papież Franciszek podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Wskazał, że tak potrzebną obecnie nadzieję musi nieść Kościół, bo bez niej będzie międzynarodową strukturą z wieloma zwolennikami.

W homilii w bazylice Świętego Piotra papież przywołał pytanie skierowane do kobiet, które poszły do grobu Jezusa: "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?". Następnie zauważył: "Także my nie znajdziemy życia pozostając smutni, bez nadziei, uwięzieni w nas samych".

Podkreślał, że zawsze każdy będzie spotykał się z problemami i apelował: "Nie pozwólmy, aby ciemności i lęki zawładnęły naszym sercem". Zmartwychwstały Chrystus - mówił Franciszek - jest fundamentem nadziei. - To nie jest zwykły optymizm, czy też postawa psychologiczna, albo życzliwa zachęta by dodać sobie odwagi - wyjaśnił.

Nadzieja chrześcijańska

Papież przypominał, że nadzieja chrześcijańska jest darem i jest niezawodna. - Pocieszyciel nie sprawia, że wszystko ładnie wygląda, nie eliminuje zła przy pomocy czarodziejskiej różdżki, lecz rozbudza prawdziwą siłę życia, która nie jest brakiem problemów, ale pewnością, że jest się kochanym i że zawsze otrzymuje się przebaczenie od Chrystusa - powiedział. Papież mówił wiernym: "Pan żyje i chce, aby go szukać między żywymi". Każdy wierzący musi rozbudzać nadzieję w sercach przepełnionych smutkiem, którym trudno znaleźć światło życia. - Tak bardzo dziś go potrzeba. Zapominając o sobie samych, jako radośni słudzy nadziei, jesteśmy wezwani do tego by głosić Zmartwychwstałego swoim życiem i przez miłość - powiedział papież. Następnie odnosząc się do Kościoła stwierdził: „W przeciwnym razie będziemy międzynarodową strukturą z dużą liczbą zwolenników i dobrych reguł, ale niezdolną do tego, by obdarzyć nadzieją świat, który jest jej spragniony”.

Liturgia światła

Mszę Wigilii Paschalnej rozpoczęła liturgia światła w przedsionku bazyliki watykańskiej, gdzie papież poświęcił ogień. Od niego zapalono paschał - świecę symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa. W trakcie tej najdłuższej w roku liturgicznym mszy Franciszek udzielił trzech sakramentów inicjacji chrześcijańskiej - chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania - 12 dorosłym osobom w wieku od 22 do 60 lat. Było wśród nich 8 kobiet i 4 mężczyzn. Pochodzili oni z Albanii (sześć osób), Korei Południowej (dwie osoby) oraz z Włoch, Kamerunu, Indii i Chin.

Droga Krzyżowa w Koloseum

W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum papież Franciszek przewodniczył wieczorem Drodze Krzyżowej.

Krzyż przy kolejnych stacjach nieśli między innymi Syryjczycy, co jest nawiązaniem do wojny w ich kraju i dramatu uchodźców, a także obywatele Republiki Środkowoafrykańskiej, Ugandy i Kenii - państw, które papież odwiedził w zeszłym roku. Autorem rozważań odczytywanych przy 14 stacjach był arcybiskup Perugii kardynał Gualtiero Bassetti, a zatytułował je „Bóg jest miłosierdziem”, nawiązując w ten sposób do trwającego Roku Świętego.

Autor: mb,js/ / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: