Świat

Kontrowersyjny gest papieża, reakcja brytyjskiego MSZ. Malwiny zamiast Falklandów

Świat


"Nadszedł czas na dialog między Argentyną a Zjednoczonym Królestwem w sprawie Malwinów" - plakat z takim napisem trzymał papież Franciszek podczas środowej audiencji genralnej. W reakcji brytyjskie MSZ oświadczyło w czwartek, że nie istnieją żadne wątpliwości co do suwerennych praw W. Brytanii do Falklandów (nazywanych przez Argentynę Malwinami).

Podczas audiencji papież Franciszek przez chwilę trzymał w ręku wręczony mu przez pielgrzymów afisz z tekstem: "Nadszedł czas na dialog między Argentyną a Zjednoczonym Królestwem w sprawie Malwinów". Malwiny to nieuznawana przez społeczność międzynarodową argentyńska nazwa Falklandów.

Falklandy, wyspy na południowym Atlantyku, były przedmiotem konfliktu zbrojnego między Wielką Brytanią a Argentyną, która w kwietniu 1982 roku najechała i okupowała to brytyjskie terytorium zamorskie. Brytyjczycy odbili wyspy z rąk junty, która wówczas rządziła Argentyną. W 2013 roku na Falklandach przeprowadzono referendum, w którym 99,8 procent głosujących opowiedziało się za pozostaniem w związku z koroną.

Londyn niewzruszony

Rzecznik brytyjskiego MSZ złożył w związku z tym oświadczenie: "Zjednoczone Królestwo nie ma wątpliwości co do Falklandów i otaczającego je obszaru morskiego, ani co do prawa mieszkańców wysp do decydowania o własnej przyszłości (...) uświęconego przez Kartę Narodów Zjednoczonych".

Wicedyrektor watykańskiego Biura Prasowego Ciro Benedetti wyjaśnił w czwartek, że wydarzenie, o którym mowa, miało miejsce "w toku audiencji generalnej, podczas której wielu wiernych wręcza papieżowi różne przedmioty, często po to, aby mieć zdjęcie z papieżem".

Ambasador Argentyny w Londynie Alicia Castro oświadczyła w czwartek w specjalnym komunikacie, że "papież Franciszek jako przywódca Kościoła Katolickiego jest promotorem pokoju i dialogu".

Rząd brytyjski odmawia negocjacji w sprawie suwerenności wspomnianych atlantyckich wysp, do których prawa rości sobie Argentyna, wysuwając argument, że każda decyzja w tej sprawie należy do mieszkańców Falklandów.

O tym, że gest Franciszka wzbudził polityczne kontrowersje, świadczy także fakt, że jego zdjęcie z plakatem zamieściła na swoim profilu na Twitterze prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner, dodając hashtag #MalvinasArgentinas, czyli "Malwiny Argentyny".

Autor: fil//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty: