Pałac Buckingham pokazał nowy portret księcia Filipa

Świat


Pałac Buckingham zaprezentował w poniedziałek obraz przedstawiający męża królowej Elżbiety II i księcia Edynburga Filipa. Obraz został namalowany w tym roku i ma uhonorować decyzję księcia o wycofaniu się z życia publicznego.

Książę Filip na obrazie został uchwycony w półobrocie, kiedy stoi w korytarzu zamku Windsorów. Przyjaźnie się uśmiecha. Ma na sobie granatowy strój i przewieszony przez ramię Order Słonia, czyli najznamienitsze odznaczenie Królestwa Danii.

Mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II wycofał się z pełnienia obowiązków reprezentacyjnych w imieniu rodziny królewskiej w sierpniu 2017 roku w wieku 96 lat. Pałac Buckingham poinformował, że obraz powstał właśnie w tym roku. Dzieło trafi na ekspozycję do muzeum w Danii, a w 2018 roku przyjedzie do Londynu.

Autor portretu Australijczyk Ralph Heimans powiedział, że ma nadzieję, że oddał na nim "wyjątkowy charakter" księcia.

Brytyjski dziennik "Guardian" pisze, że korytarz, gdzie uwieczniono księcia, prowadzi do pokoju, w którym urodziła się w 1885 roku jego matka, księżna Alicja.

- Naturalne światło i tło dziedzictwa wielkiego korytarza Zamku Windsor zapewniały nieodparty nastrój - powiedział Heimans.

Portret księcia Filipa | Buckingham Palace

Namalował też królową

Order Słonia został przyznany księciu Filipowi, by potwierdzić bliskie związki jego rodziny z Danią. Jego pradziadek Chrystian IX był królem Danii w latach 1863-1906.

Portret księcia zostanie wystawiony w duńskim zamku Frederiksborg, obok innych dzieł artysty.

Heimans namalował oficjalny porter królowej Elżbiety II z okazji jej diamentowego jubileuszu, czyli 60 lat na brytyjskim tronie. Obraz przyciągnął tłumy do National Portrait Gallery w Australii.

Na obrazie widać zamyśloną i samotną królową blisko miejsca, w którym została ona koronowana w 1953 roku.

Ralph Heimans na tle oficjalnego portretu królowejGovernor-General of Australia | Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Autor: pk//plw / Źródło: Guardian. tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Buckingham Palace