TVN24 | Świat

MSZ: w Pakistanie zatrzymano podejrzanych o zabójstwo polskiego inżyniera

TVN24 | Świat

Autor:
ft/ks
Źródło:
PAP

Dwóch członków organizacji terrorystycznej Tehreek-i-Taliban Pakistan, podejrzanych o zabójstwo w lutym 2009 roku inżyniera Geofizyki Kraków Piotra Stańczaka, zostało na początku czerwca zatrzymanych przez pakistańskie służby specjalne - poinformowała rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft.

W czwartek, powołując się na pakistańską gazetę "Dawn", portal Onet.pl poinformował, że kilka dni temu podczas policyjnej obławy w Rawalpindi zatrzymano dwóch podejrzanych o zabójstwo polskiego geologa Piotra Stańczaka. Jak podano, podczas przesłuchania obaj mężczyźni przyznali się do bezpośredniego udziału w zabójstwie Piotra Stańczaka w lutym 2009 roku. Obaj wskazali siebie na nagraniu wideo z egzekucji.

Aresztowani w związku z zabójstwem Polaka w Pakistanie

Informacje te potwierdziła rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft. - Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez naszą placówkę w Islamabadzie, 1 czerwca służby specjalne Pakistanu aresztowały w Rawalpindi koło Islamabadu dwóch członków organizacji terrorystycznej Tehreek-i-Taliban Pakistan, podejrzanych o zabójstwo inżyniera Geofizyki Kraków Piotra Stańczaka. Zabójstwo miało miejsce 7 lutego 2009 roku - przekazała.

Szatyńska-Luft poinformowała też, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z ambasadą RP w Islamabadzie i monitoruje sprawę.

Onet wskazał, że mężczyźni zostali zatrzymani podczas akcji przeciwko członkom grupy Tehrik-i-Taliban, czyli organizacji skupiającej różne mniejsze odłamy islamskich fundamentalistów walczących z państwem pakistańskim. Obaj mężczyźni przygotowywali kolejne ataki terrorystyczne w Rawalpindi.

Porwanie i śmierć polskiego inżyniera

Piotr Stańczak pracował w Pakistanie dla firmy Geofizyka Kraków, wykonującej zlecenie dla pakistańskiego przedsiębiorstwa naftowego. 28 września 2008 r. na drodze niedaleko Rawalpindi talibowie zaatakowali samochód, którym jechał. Jego trzej pakistańscy ochroniarze zostali zamordowani, a on sam został porwany.

W styczniu 2009 r. talibowie postawili ultimatum pakistańskim władzom: za zwolnienie Piotra Stańczaka zażądali uwolnienia grupy talibskich terrorystów. Ich żądanie nie zostało spełnione i w lutym 2009 r. talibowie poinformowali o zamordowaniu Polaka. Wideo z jego egzekucji zostało przekazane pakistańskim mediom.

Ciało Polaka zostało wkrótce potem podrzucone niedaleko bazy wojskowej w Rawalpindi. W maju 2009 r. Piotr Stańczak zgodnie z wolą rodziny został pochowany w Krośnie.

W 2010 r. pakistańska policja aresztowała pierwszą z kilku osób zatrzymanych w kolejnych latach i powiązanych z porwaniem Polaka. Wśród nich znalazł się m.in. powiązany z talibami pakistański poseł.

W 2017 r. Pakistańczycy wraz z polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymali jednego z organizatorów porwania, lokalnego komendanta talibów. W 2019 r. zatrzymany został też jeden z talibów, który brał udział w egzekucji Polaka.

Autor:ft/ks

Źródło: PAP