Świat

Pakistan odrzuca oskarżenia USA. "Nie kryjemy terrorystów"

Świat


Władze w Islamabadzie stanowczo odrzuciły niedawne oskarżenia ministra obrony Stanów Zjednoczonych Leona Panetty, który stwierdził że terroryści miają w Pakistanie swoje kryjówki.

- Uważamy, że minister obrony nadmiernie upraszcza niektóre z bardzo złożonych kwestii, z którymi wszyscy musimy się uporać w ramach walki z ekstremizmem i terroryzmem - poinformowało pakistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Jesteśmy zdania, że takie wypowiedzi są nie na miejscu i nie pomagają w zaprowadzaniu stabilizacji i pokoju w regionie - dodano w oświadczeniu.

Waszyngton traci cierpliwość

W czwartek szef Pentagonu powiedział w Kabulu, że "trudno jest osiągnąć pokój w Afganistanie dopóki w Pakistanie terroryści mają swoje kryjówki". Dodał, że Waszyngton traci cierpliwość wobec Islamabadu, jeśli chodzi o jego zobowiązania w sprawie wyeliminowania siatki terrorystycznej Hakkaniego. - Pakistan wielokrotnie mówił, że nie pozwoli, aby jego terytorium było wykorzystywane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ani nie pozwoli na żadne kryjówki [dla terrorystów - red.] na swoim terytorium - oświadczyło pakistańskie MSZ. Islamabad podkreślił, że będzie "podążał swym własnym trybem" i realizował własną strategię, jeśli chodzi o operacje przeciwko bojownikom na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

Niewiarygodny partner

Amerykańscy politycy często określają Pakistan jako niewiarygodnego partnera w walce z rebeliantami; żądają ostrzejszych działań przeciwko bojownikom islamskich, szczególnie tym, których bazy znajdują się na pakistańskich terytoriach plemiennych, graniczących z Afganistanem. Na pomoc w zwalczaniu bojowników islamskich USA przekazały Pakistanowi miliardy dolarów. Tymczasem władze w Islamabadzie domagają się zakończenia nalotów amerykańskich samolotów bezzałogowych na swoje terytoria przy granicy z Afganistanem twierdząc, że z powodu przypadkowych ofiar wzmacniają one antyamerykańskie nastroje w kraju. Siatka Hakkaniego to rebelianckie ugrupowanie afgańskie z główną bazą na pakistańskich obszarach plemiennych, w Północnym Waziristanie. Dowództwo wojsk USA w Afganistanie twierdzi, że grupa ta stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla sił koalicji międzynarodowej i sił afgańskich.

Autor: jk/mtom / Źródło: PAP