Świat

Pakistan blokuje paliwo dla sił w Afganistanie

Świat

TVN24Pakistan zablokował paliwo dla amerykańskich sił w Afganistanie

Pakistan zablokował w sobotę jeden głównych szlaków zaopatrzeniowych w paliwo dla sił międzynarodowych stacjonujących w Afganistanie. Ten to odpowiedź Islamabadu na rajd żołnierzy sił międzynarodowych na pakistańskie terytorium.

- Uprzedziliśmy ich, że podejmiemy odpowiednie działania - właśnie je podjęliśmy. Wstrzymaliśmy dostawy paliw - to ma ich (siły międzynarodowe red.)przekonać, jak poważnie podchodzimy do sprawy - powiedział cytowany przez agencję Reutera w sobotę rano minister obrony Pakistanu Chaudhry Ahmed Mukhtar w programie stacji telewizyjnej Dawn.

Blokada obejmuje główny punkt graniczny w Torkham niedaleko pakistańskiego, granicznego miasta Peszawar.

Zginęli cywile

Pakistańska decyzja to reakcja na dwa, kolejne w ostatnich dniach, rajdy sił amerykańskich na pakistańskie pogranicze - pas ziemi pomiędzy Pakistanem a Afganistanem od lat jest terenem, gdzie swobodnie operują siły talibów. W środę w czasie operacji wojsk międzynarodowych na obszarze pakistańskiej Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej zginęło około 20 osób, w tym kobiety i dzieci. W czwartek co najmniej cztery osoby poniosły śmierć na miejscu, a pięć zostało poważnie rannych w wyniku ataku, przeprowadzonego z amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Północnym Waziristanie.

Większość paliw, a także innych dostaw, przeznaczonych dla walczących w Afganistanie sił amerykańskich, jest przesyłana tirami przez terytorium Pakistanu i dwa punkty na granicy z Afganistanem - Torkham i Chaman. Jak wynika z informacji Reutera, przejście w Chamanvna południowym zachodzie działało w sobotę normalnie.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24