Świat

Oskarżony o planowanie masakry niewinny. Abu Katada na wolności

Świat


Sąd wojskowy w Jordanii uwolnił radykalnego muzułmańskiego kaznodzieję Abu Katadę od zarzutów działalności terrorystycznej, mającej polegać na planowaniu ataków na Amerykanów i Izraelczyków. Katada jest już na wolności.

Zdaniem sądu nie było wystarczających dowodów przeciwko Abu Katadzie. Reuters informuje, powołując się na źródła sądowe, że duchowny "został już zwolniony z więzienia i znajduje się w drodze do domu". Katada był oskarżony o udział w tzw. spisku milenijnym, czyli planowaniu zamachów na amerykańskich i izraelskich turystów w Jordanii w 2000 roku. Przebywający wtedy w Wielkiej Brytanii duchowny został za to zaocznie skazany na 15 lat robót przymusowych.

To już kolejny proces, w którym Katada został uniewinniony. W czerwcu br. jordański sąd oczyścił Abu Katadę z zarzutu działalności terrorystycznej, która doprowadziła w 1999 roku do próby zamachu na amerykańską szkołę w Ammanie. Kaznodzieja, nazywany swego czasu prawą ręką Osamy bin Ladena w Europie, nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów. Mówił, że dowody, mające świadczyć o jego winie, zostały sfałszowane. Zarzuty "zawiązania spisku w celu dokonania ataków terrorystycznych” postawiono Abu Katadzie przed jordańskim sądem w lipcu 2013 roku. Radykalny duchowny został wtedy deportowany z Wielkiej Brytanii. Decyzja w tej sprawie zapadła po podpisaniu w kwietniu 2013 roku przez Wielką Brytanię i Jordanię umowy o ekstradycji.

Przypadki Abu Katady

W 2002 roku Abu Katada (właśc. Omar Mahmud Mohammed Othman), Jordańczyk o palestyńskich korzeniach, został aresztowany w Wielkiej Brytanii na mocy ustawy antyterrorystycznej, która w tamtym czasie dopuszczała przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm bez postawienia im zarzutów. Zwolniono go w 2005 roku, po uchyleniu kontrowersyjnego prawa. Już po kilku miesiącach duchowny wrócił jednak do celi, ponieważ Jordania wystąpiła do władz brytyjskich z wnioskiem o jego ekstradycję w związku z zarzutami o terroryzm.

W styczniu 2012 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka zablokował ekstradycję Abu Katady do Jordanii, orzekając, że ewentualna deportacja naruszałaby jego prawo do sprawiedliwego procesu. Orzeczenie wywołało sprzeciw Londynu. Na mocy decyzji sądu z lutego 2012 roku Abu Katadę zwolniono z więzienia za kaucją. Wielka Brytania wznowiła procedurę ekstradycyjną, gdy uzyskała od Jordanii zapewnienie, że przeciwko kaznodziei nie będą wykorzystywane dowody uzyskane w wyniku tortur. Abu Katada po raz kolejny został aresztowany w marcu 2013 roku w Londynie przez antyterrorystyczną jednostkę brytyjskiej policji za niewywiązywanie się z warunków dotyczących swobody poruszania się i kontaktów. W połowie maja 2013 roku brytyjski sąd decydował się zatrzymać Katadę w więzieniu, uznając, że stanowi on "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Wkrótce potem wydalono go do Jordanii.

Autor: mtom / Źródło: PAP