Świat

"To dzwonek alarmowy, którego nie możemy zlekceważyć"

Świat

[object Object]
W Sudanie Południowym brakuje żywności. Nagranie z 29 maja Fundacja PCPM
wideo 2/4

Na świecie rośnie liczba głodujących. Jest ich o 38 milionów więcej niż dwa lata temu - podkreślono we wspólnym raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO, Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz Światowego Programu Żywnościowego.

W przedstawionym w piątek sprawozdaniu "Stan bezpieczeństwa żywnościowego i wyżywienia na świecie w 2017 roku" te trzy oenzetowskie agendy mające swe siedziby w Rzymie podały, że liczba głodujących, których jest obecnie 815 mln, ponownie zaczęła rosnąć po stałym spadku notowanym w ciągu ostatnich 10 lat.

Tezy raportu

Głód dotyka 11 procent ludności świata. Od 2015 roku liczba głodujących wzrosła o 38 mln - poinformowano. Wzrost ten, wyjaśniono, wynika z rozprzestrzenienia się konfliktów i "szoku" zmian klimatycznych, między innymi suszy w Sudanie Południowym i innych częściach Afryki.

Jak wynika z raportu, około 155 mln dzieci w wieku do 5 lat z powodu niedożywienia cierpi na niedorozwój, a 52 mln - na chroniczne wycieńczenie.

"W ciągu ostatnich 10 lat konflikty drastycznie się wzmogły, stały się bardziej złożone i trudniejsze do rozwiązania" - podkreślono we wstępie do dokumentu. Dane wskazują, że prawie pół miliarda ludzi mieszka na terenach ogarniętych konfliktami.

"To dzwonek alarmowy, którego nie możemy zlekceważyć" - napisali autorzy raportu. Wyrazili przekonanie, że nie uda się osiągnąć na świecie wyznaczonego wcześniej celu położenia kresu wszelkim formom niedożywienia do 2030 roku bez rozwiązania problemów, które zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 2.0 | UK Department for International Development

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości