Okręt nuklearny popłynie na Falklandy

Świat

Aktualizacja:
US NavyW rejon Falklandów może popłynąć HMS Tireless

Brytyjska marynarka wojenna (Royal Navy) wyśle podwodny okręt klasy Trafalgar o napędzie nuklearnym w sporny rejon Falklandów. Ma on dotrzeć na miejsce w przededniu 30. rocznicy wojny o Falklandy, zwane w Argentynie Malwinami, która przypada 30 kwietnia.

W rejon Falklandów zostanie wysłany HMS Tireless bądź HMS Turbulent. Rzeczniczka resortu obrony pytana przez prasę powiedziała, że ministerstwo nie wypowiada się na temat rozmieszczenia okrętów podwodnych.

Jak twierdzi "Daily Mail", wysłanie okrętu osobiście zaaprobował premier David Cameron. Trafalgar to typ nowoczesnych okrętów podwodnych, choć ustępujący nowszej klasie Astute. Królewska marynarka wojenna ma ich siedem. "Daily Mail" twierdzi, że na pokładzie okrętu podwodnego będzie ekipa hiszpańskojęzycznych łącznościowców monitorująca komunikację radiową w rejonie południowego Atlantyku.

Książę William na Falklandach

Od piątku na Falklandach przebywa wnuk Elżbiety II, książę Cambridge, William, który przez sześć tygodni będzie tam służył jako pilot helikoptera ratunkowego. Krok ten spotkał się z potępieniem władz w Buenos Aires, a Argentyńczycy w dniu przyjazdu księcia protestowali przed siedzibą brytyjskiego giganta bankowego HSBC w Buenos Aires i oblali budynek farbą.

Niszczyciel HMS Dauntless, który niedługo ma wyruszyć na patrol falklandzki (Fot PAP/EPA

Niszczyciele już są

Wcześniej ministerstwo obrony potwierdziło doniesienia o wysłaniu nowoczesnego niszczyciela HMS Dauntless klasy "45", który zluzuje fregatę HMS Montrose. HMS Dauntless to najnowocześniejszy obecnie okręt brytyjskiej marynarki, którego budowa kosztowała 1 mld funtów. Jego zadaniem jest m. in. niszczenie systemów obrony przeciwlotniczej.

Brytyjska marynarka wojenna obecnie nie ma na wyposażeniu lotniskowca po wycofaniu z użytku HMS Royal Ark. Plany zakładają wybudowanie dwóch nowych do 2018 r. i sprzedaż jednego z nich.

Wojna z 1982 roku

Spór wokół Falklandów zyskał na aktualności w związku z 30. rocznicą wojny o wyspy, podczas której Brytyjczycy odparli argentyńską inwazję. W czasie siedmiotygodniowej wojny, którą stoczono w 1982 roku za rządów premier Margaret Thatcher, zginęło 649 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy