Ofiary Sandy dostaną 50 mld dolarów


Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów Kongresu USA zaaprobowała we wtorek przeznaczenie 50,7 mld dolarów na pomoc dla ofiar niszczycielskiego huraganu Sandy, który w październiku ub. r. spustoszył Nowy Jork i część północnego wschodu USA.

Oczekuje się, że Senat postąpi podobnie na początku przyszłego tygodnia.

Podczas obrad i głosowania wyszły na jaw podziały w Partii Demokratycznej wobec tego projektu. Część demokratycznych deputowanych ze stanów południowych opowiadała się za zmniejszeniem wielkości pomocy lub zrównoważenia jej cięciami innych wydatków budżetowych.

Znaczna część Republikanów udzieliła poparcia projektowi.

140 ofiar śmiertelnych Sandy

Huragan Sandy był najgorszą klęską żywiołową w USA od czasu huraganu Katrina w 2005 r., który spustoszył Nowy Orlean i wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Październikowy kataklizm, który przeszedł przez stany Nowy Jork, New Jersey i Connecticut, spowodował co najmniej 140 ofiar śmiertelnych i miliardy dolarów strat. Tylko w Nowym Jorku zniszczonych lub uszkodzonych zostało 305 tys. domów mieszkalnych i 265 tys. budynków biurowych i siedzib firm.

W stanie New Jersey zniszczonych zostało ponad 346 tys. domów. Dotychczas ok. 40 tys. rodzin zmuszonych jest do mieszkania w tymczasowych pomieszczeniach.

Autor: bor//kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości