Obama w Polsce w 25. rocznicę wyborów 1989? "Bylibyśmy radzi"

Obama w Polsce 4 czerwca 2014?
Obama w Polsce 4 czerwca 2014?
tvn24
tvn24Sikorski i dziennikarze. Nowy Jork

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że 25. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. byłaby dla USA okazją, by przypomnieć, że nadal popierają wolność na świecie. Ma nadzieję na reprezentację USA na jak najwyższym szczeblu podczas przyszłorocznych obchodów w Polsce.

- 4 czerwca to nasze wielkie obywatelskie święto wolności. Myślę, że dla prezydenta USA to byłaby okazja, żeby przypomnieć, że Stany Zjednoczone pomogły w tym dziele i nadal popierają wolność na świecie - powiedział Sikorski polskim dziennikarzom w Nowym Jorku, gdzie uczestniczy w sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Minister wyraził nadzieję, że USA "w naszym święcie wolności wezmą udział na jak najwyższym możliwym szczeblu".

Obama w Polsce?

Pytany, czy z okazji rocznicy 4 czerwca byłaby możliwość wizyty w Polsce prezydenta USA, powiedział: "Bylibyśmy radzi". - Przyszły rok to 25. rocznica, 25 lat od pokojowego obalenia komunizmu, 15 lat od naszego wstąpienia do NATO i 10 lat naszego członkostwa w UE - zwrócił uwagę szef polskiej dyplomacji. Jak dodał, 4 czerwca po raz pierwszy zostanie przyznana Międzynarodowa Nagroda Solidarności, "dla tych osób na świecie, które nadal walczą o wolność". O udziale USA w obchodach rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w Nowym Jorku z prezydentem USA Barackiem Obamą. Komorowski liczy na aktywny udział USA w przyszłorocznych obchodach. - Liczymy bardzo na aktywne zaistnienie USA w tej rocznicy, która jest świętem wolności, a 4 czerwca jest świętem wolności nie tylko Polski - mówił prezydent dziennikarzom we wtorek.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości