Świat

Obama: to ja mogłem być Trayvonem Martinem

Świat


Zdaniem Baracka Obamy, tragedia jaka spotkała Trayvona Martina, mogła przydarzyć się każdemu Afroamerykaninowi. - Ja mogłem być Trayvonem Martinem - powiedział prezydent USA po raz pierwszy odnosząc sie do wyrok sądu uniewinniający George'a Zimmermana, który zabił czarnoskórego nastolatka.

Wyrok uniewinniający sądu na Florydzie, który zapadł 13 lipca, spotkał się z ostrą krytyką obrońców praw obywatelskich i wywołał społeczne protesty. Obama wezwał w swej pierwszej reakcji do uszanowania wyroku.

Afroamerykanie czują się dyskryminowani

Afroamerykanie patrzą na tę sprawę "poprzez pryzmat swych doświadczeń" z uprzedzeniami rasowymi - powiedział teraz prezydent i dodał, iż czarni Amerykanie przywykli do tego, że inni obywatele obawiają się ich, a wymiar sprawiedliwości nie traktuje ich na równi z białymi.

Obama dodał, że i on pamięta, jak widząc go przechodzącego obok, ludzie w samochodach zamykali się od środka, a kobiety mocniej ściskały w rękach torebki.

To mógł być syn Obamy

- Gdy Trayvon Martin został zastrzelony, powiedziałem, że to mógł być mój syn. Ujmując to inaczej: 35 lat temu to ja mogłem być Trayvonem Martinem - powiedział prezydent, ale wezwał też Amerykanów do zachowania spokoju, mimo niezadowolenia z powodu wyroku uniewinniającego zabójcę nastoletniego Martina. Przemoc byłaby "dyshonorem" dla pamięci ofiary - ostrzegł prezydent.

Obama zaapelował też do Amerykanów o starania na rzecz "zmniejszenia nieufności policji" wobec czarnych Amerykanów. Według prezydenta, każdy Amerykanin powinien respektować wyrok sądu w sprawie Zimmermanna, ale także biali powinni zrozumieć, że Afroamerykanie cały czas czuja się dyskryminowani.

Wyrok, który wywołał protesty

Wkrótce po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego Zimmermana w wielu amerykańskich miastach rozpoczęły się demonstracje. Większość z nich przebiegła pokojowo, ale w Kalifornii doszło do wybijania szyb i rozpalania ognisk na ulicach. Spalono tam flagę USA i flagę Kalifornii. Zimmerman oskarżony był o zastrzelenie 26 lutego 2012 roku, bez wyraźnego powodu, Trayvona Martina podczas pełnienia obowiązków ochotniczego ochroniarza osiedla w Sanford. Prokuratora zakwalifikowała jego czyn jako morderstwo drugiego stopnia.

Oskarżony, który jest białym Amerykaninem pochodzenia latynoskiego, twierdził, że 17-letni Martin zaatakował go i zmuszony był użyć broni w samoobronie. Prokuratorzy utrzymywali, że Zimmerman gonił "podejrzanie wyglądającego" czarnoskórego nastolatka, który nie miał przy sobie broni i zastrzelił go bez wyraźnego powodu. Ława przysięgłych złożona z sześciu kobiet (w tym jednej czarnoskórej) uznała Zimmermana za niewinnego i oczyściła go ze wszystkich zarzutów.

Autor: rf\mtom / Źródło: reuters, pap

Raporty: